NAKIVO jest rozwiązaniem do backupu maszyn wirtualnych działających w środowiskach VMware, Hyper-V oraz Amazon EC2. Podczas konferencji Poland VMUG UserCon 2018 w Warszawie mieliśmy okazję zaprezentować NAKIVO zainstalowane na QNAP, a więc atrakcyjne cenowo (i funkcjonalnie!) rozwiązanie backup appliance.
Nasz zestaw wzbudził niemałe zainteresowanie. Zobaczmy więc, które funkcje były dla uczestników najciekawsze.
Większość odwiedzających stanowisko NAKIVO nie zwracała w pierwszej chwili uwagi na to, jak Nakivo jest zainstalowane – wszyscy zakładali, że zainstalowaliśmy je wewnątrz którejś z maszyn wirtualnych.
Dopiero po krótkiej rozmowie, gdy okazywało się, że NAKIVO działa jako natywna aplikacja w QNAP, zainteresowanie rosło. Dlaczego?
NAKIVO nie wymaga dedykowanej platformy sprzętowej lub systemowej do instalacji. Tak naprawdę możemy utworzyć serwer backupu na dowolnej maszynie z systemem Linux lub Windows, ale także zainstalować aplikację na NAS QNAP, które rozwiązanie szczególnie polecamy.
My pokazaliśmy połączenie NAKIVO x QNAP TVS-882-i5-16G. Takie połączenie daje nam sporo możliwości – cały proces backupu, kompresji, deduplikacji obciąża tylko naszego NAS’a, a nie środowisko produkcyjne. A dodatkowo zachowujemy całą funkcjonalność urządzenia – NAKIVO działa na QNAP równolegle z innymi aplikacjami czy usługami.
Więcej o instalacji NAKIVO na QNAP możesz poczytać w tym artykule (https://makeittogether.pl/konfiguracja-backupu-maszyn-wirtualnych-na-nakivo-qnap-i-vmware-exsi/)
Deduplikacja pozwala na ograniczenie wielkości backupu poprzez wykluczanie z backupu bloków, które już w nim istnieją. W ten sposób możemy zminimalizować ilość danych przechowywanych w repozytorium, szczególnie wtedy, gdy backupujemy wiele maszyn wirtualnych o podobnej zawartości (np. utworzonych z jednego template).
NAKIVO Backup & Replication automatycznie wykorzystuje deduplikację podczas tworzenia każdego z backupów w ramach całego repozytorium backupu.
Oznacza to, że niezależnie do tego, czy backupujemy maszyny wirtualne z VMware, Hyper-V czy instancje AWS EC2, deduplikacja pozwoli wykluczyć powtarzające się bloki.
Funkcja, która pozwala sprawdzić, czy maszyny zostały poprawnie zbackupowane, ale przede wszystkim daje możliwość Disaster Recovery – maszyna wirtualna może być uruchomiona na wskazanym serwerze ESXi bezpośrednio z backupu, z pominięciem procesu przywracania czy kopiowania plików.
Dzięki temu w ciągu zaledwie kilku minut wcześniej uszkodzony/utracony system może znowu pracować i udostępniać swoje funkcje dla użytkowników. Dodatkowo NAKIVO pozwala na późniejszą migrację takiej maszyny do środowiska produkcyjnego z pominięciem wykonywania dodatkowego backupu.
Uwaga – maszyna wirtualna w trybie Flash VM Boot jest uruchamiana z backupu skompresowanego i zdeduplikowanego, więc na potrzeby tej funkcji nie musimy tworzyć osobnych kopii bezpieczeństwa.
Funkcja Flash VM Boot wykorzystywana jest też przez mechanizm Screenshot Verification.
Zwykle backup weryfikowany jest w najprostszy sposób, czyli za pośrednictwem sum kontrolnych. Ma to oczywiście swoje zalety, jednak nie sprawdza jednej istotnej kwestii, czyli działania samego systemu.
Jeśli np. system zostanie uszkodzony w wyniku problemów z systemem plików czy np. szyfrowania przez ransomware, backup może wykonać się poprawnie, sumy kontrolne będą się zgadzały, jednak dane/system będą uszkodzone.
NAKIVO postępuje inaczej. Po wykonaniu backupu maszyna jest uruchamiana we wskazanym środowisku, po czym odczekuje wskazany przez administratora czas (np. 3 minuty) i wykonuje zrzut ekranu w konsoli takiej maszyny.
Taki zrzut jest wysyłany później mailem do Administratora. W ten sposób administrator ma pewność, że w razie problemów, będzie w stanie przywrócić z backupu działający system.
Więcej o tej opcji możesz poczytać tutaj: https://www.nakivo.com/features/screenshot-verification/
Replikacja! Jak sama nazwa oprogramowania wskazuje (NAKIVO Backup&Replication), producent kładzie bardzo duży nacisk na możliwości replikacji danych.
Pierwsza opcja to oczywiście replikacja samego backupu (plików) do zewnętrznych repozytoriów (udział sieciowy off-site, drugi serwer backupu NAKIVO, ale też chmura AMAZON czy MS Azure).
Pozwala to ochronić pliki backupu na wypadek np. awarii storage w lokalizacji głównej.
Druga, znacznie ciekawsza opcja pozwala na zachowanie ciągłości działania. Jest to opcja replikacji maszyn wirtualnych do innych hypervisorów. W ten sposób możemy skonfigurować tworzenie kopii całych maszyn wirtualnych do osobnego środowiska lub do lokalizacji off-site.
Taka replika jest tworzona z pominięciem wykonywania backupy (osobne zadania), dzięki czemu nie wymaga dodatkowej przestrzeni dyskowej i jest wykonywana szybciej.
Replika zapisywana jest w datastore docelowego środowiska, dzięki czemu w razie potrzeby uruchomienia takiej maszyny wirtualnej, może ona działać już docelowo w tym środowisku.
Co ważne, w przypadku potrzeby uruchomienia maszyny, zachowujemy do 30 punktów przywracania, co oznacza, że nawet w przypadku zreplikowana uszkodzonej maszyny, możemy uruchomić jej wcześniejszą wersję.
NAKIVO ma bardzo prosty sposób licencjonowania, gdzie mamy dwie główne wersje – wersję PRO i wersję ENTERPRISE.
Różnica pomiędzy nimi jest niewielka – integracja z AD, API http czy opcje multi-tenancy. Oznacza to, że wszystkie powyższe opcje są dostępne zawsze w cenie rozwiązania. Nie musimy dokupować licencji na kolejne gigabajty danych czy możliwość granularnego przywracania danych czy zawartości MSQL czy MS Exchange.
Więcej o rodzajach dostępnych licencji i tym, co zawierają, możesz poczytać tutaj: https://www.nakivo.com/how-to-buy/vmware-hyper-v-pricing/
Oczywiście NAKIVO Backup & Replication posiada ogrom innych funkcji. Poznać je można na stronie producenta: https://www.nakivo.com/vmware-backup/
[simple-author-box]