Najnowsza technologia sieci bezprzewodowych WiFi6 (IEEE 802.11 ax) zdobywa rynek. Nie sposób jednak o niej pisać, nie porównując jej w stosunku do poprzedniczki, czyli WiFi5 (IEEE 802.11 ac). Niesie ona ze sobą kilka znaczących usprawnień, dzięki którym bezprzewodowe sieci domowe oraz biznesowe będą mogły działać sprawniej, zapewniając jeszcze lepszą przepływność przy jednoczesnej możliwości obsłużenia większej ilości urządzeń. Jeżeli zatem obecnie wykorzystywana sieć bezprzewodowa przestaje spełniać wymagania użytkowników i wyraźnie niedomaga w krytycznych zadaniach, konieczną okaże się wymiana punktów dostępowych (a być może również innych elementów sieci) na nowocześniejsze i wydajniejsze.
Najważniejszymi cechami, wyróżniającymi WiFi6 i decydującymi o poprawie funkcjonowania sieci bezprzewodowych pracujących w tym standardzie są zastosowane nowe mechanizmy pozwalające na osiąganie jeszcze lepszych rezultatów aniżeli te oferowane przez poprzednią generację.
Pierwszym z nich jest OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple access) stanowiący rozszerzenie OFDM stosowanego w WiFi5. Umożliwia on bezprzewodowym punktom dostępowym na równoczesną komunikację z urządzeniami klienckimi z zastosowaniem dzielenia kanału na jednostki zasobów (ang. Resource units), które z kolei przydzielane są w zależności od aktualnych potrzeb. Jednostki zasobów mogą być wykorzystywane przez różne urządzenia i/lub usługi, nie będąc jednocześnie rezerwowanymi dla jednego odbiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe stało się zwiększenie przepływności oraz zmniejszenie opóźnień w transmisji. Dodatkową zaletą tego mechanizmu jest redukcja szumów międzykanałowych. Zmianie nie uległa natomiast szerokość kanałów, jakie mogą być wykorzystywane i możliwe jest skorzystanie zarówno z szerokości 20, 40, 80, jak i 160 Mhz. Większa szerokość kanału umożliwia upakowanie większej ilości jednostek zasobów, a co za tym idzie możliwość obsłużenia większej ilości urządzeń klienckich.
Niemniej istotnym mechanizmem jest BSS Coloring – podążając tropem zmniejszania zakłóceń. Technika ta polega na oznaczaniu punktów dostępowych oraz używanych przez nie kanałów kolorami. Każdy z nich posiada swój indeks, który przesyłany jest w ramkach BSS. Kolory te nie powinny ze sobą kolidować. Dostępne są 64 tony (zakres 1-63). Punkty dostępowe korzystające z kanałów oznaczonych tym samym kolorem powinny być od siebie jak najbardziej oddalone.
Standard WiFi6 stosuje również modulację 1024-QAM. Dla WiFi5 stosowano modulację 256-QAM. Dzięki tej zmianie osiągnięto zwiększenie przepływności o 25%. Zwiększona modulacja wymaga wymiany sprzętu, ponieważ starsza generacja urządzeń nie mogłaby sobie poradzić z prawidłową detekcją sygnału.
Kolejnym usprawnieniem jest ewolucja MU-MIMO, czli Multi User – Multiple Input Multiple Output. Mechanizm ten to nic innego jak określenie na równoległą wielotorową transmisję realizowaną dzięki zwiększeniu ilości nadajników oraz odbiorników. Dlaczego ewolucja? Generacja WiFi5 również korzysta z dobrodziejstw tegoż mechanizmu, ale wyłącznie w jednym kierunku – do klienta. Innymi słowy, bezprzewodowy punkt dostępowy zgodny z WiFi5 jest w stanie transmitować równolegle do kilku klientów, czyli wielu klientów może w jednym momencie pobierać dane, natomiast w przypadku WiFi6 dodano również możliwość równoległej transmisji do punktu dostępowego. Zwiększeniu uległa również liczba strumieni MIMO z czterech dla WiFi5 do ośmiu w przypadku WiFi6.
Kończąc rys technologiczny, warto wspomnieć jeszcze o TWT, czyli Target Wake Time. Ten mechanizm odpowiada za oszczędzanie baterii urządzeń mobilnych, IoT i częstotliwości zakresu 6 GHz, która wykorzystywana jest w konstrukcjach WiFi6E. Warto tutaj wspomnieć, że zwiększenie częstotliwości również ma istotny wpływ na zwiększenie przepływności, niestety wiąże się również ze zwiększoną podatnością na zakłócenia oraz większym tłumieniem, co z kolei wpływa na zmniejszenie zasięgu.
Technologia WiFi6 sprawdzi się wszędzie — i nie tylko tam, gdzie będzie wymagana wysoka przepływność (środowiska biznesowe i domowe, w których wykorzystywane są usługi polegające na przesyłaniu strumieni danych), ale i w miejscach, gdzie liczba urządzeń klienckich będzie również wysoka (centra handlowe, stadiony, lotniska, hotele).
Oferta marki Zyxel jest zbyt obszerna, aby opisać całe portfolio dostępnych w sprzedaży modeli bezprzewodowych punktów dostępowych oraz możliwych do zastosowania zależnie od potrzeb i skali przełączników sieciowych czy bram zabezpieczających. Dlatego tym artykule zostaną przytoczone modele cieszące się największym zainteresowaniem i/lub wyróżniające się dobrymi parametrami.
Pierwszymi modelami, które należy wyróżnić, są NWA50AX oraz NWA55AXE przeznaczone do pracy w środowiskach, w których zależy klientom na prostocie wdrożenia i niewygórowanych kosztach przy jednoczesnym zastosowaniu technologii WiFi6.
NWA50AX jest bezprzewodowym punktem dostępowym o przyzwoitej wydajności, mogącym obsłużyć kilku klientów jednocześnie przy zachowaniu satysfakcjonujących parametrów transferu danych. To model mogący obsłużyć równocześnie zakresy 2,4 GHz oraz 5 GHz. Maksymalna przepływność osiągalna w jego przypadku sięga do 575 Mbps dla zakresu 2,4 GHz oraz 1200 Mbps dla zakresu 5 GHz. Dostępne szerokości kanałów dla tego punktu to 20 MHz, 40 MHz oraz 80 MHz. Sieci rozgłaszane przez ten model mogą zostać zabezpieczone z wykorzystaniem WPA-Personal / WPA2-Personal / WPA3-Personal. Ponadto w przypadku sieci otwartych istnieje możliwość zastosowania trybu enhanced-open, dzięki czemu komunikacja pomiędzy klientami a punktem dostępowym będzie szyfrowana. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie w sieciach opartych o ten model smart mesh, roamingu, VLAN oraz ograniczeń transferu per klient. Urządzeniem tym można zarządzać w trybie samodzielnej pracy, z wykorzystaniem interfejsu graficznego opartego o przeglądarkę internetową oraz z wykorzystaniem platformy chmurowej Zyxel Nebula, dzięki czemu można pokusić się o jego zastosowanie w sieciach domowych oraz niewymagających sieciach hotelowych, domach gościnnych, punktach gastronomicznych.
Outdoorowy odpowiednik wcześniej wspomnianego modelu to NWA55AXE. Posiada on praktycznie identyczne parametry, jeżeli chodzi o przepływność oraz zabezpieczenia i zarządzanie, natomiast jego wyróżnikiem są obudowa o klasie wodoszczelności IP55 oraz zewnętrzne anteny o nieco większym uzysku. Taka konstrukcja pozwoliła inżynierom Zyxel na zaimplementowanie funkcji bridge mode, dzięki której możliwe jest zbudowanie z wykorzystaniem NWA55AXE bezprzewodowego mostu. Bezprzewodowy most możemy zastosować tam, gdzie położenie kabla pomiędzy dwoma budynkami byłoby zbyt kosztowne lub jest z różnych przyczyn niemożliwe. Oba modele cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów, którzy dotychczas stawiali na budżetowe rozwiązania konkurencji.
Nasza propozycja ze średniej półki cenowej to NWA210AX. Ten punkt dostępowy przeznaczony jest do sieci dla nieco bardziej wymagających klientów, którzy oczekują dużo większej wydajności w stosunku do modeli z półki budżetowej oraz szerszej gamy funkcji w zakresie bezpieczeństwa. NWA210AX w zakresie 5 GHz jest w stanie zapewnić maksymalną przepływność na poziomie 2400 Mbps dzięki możliwości zastosowania kanałów o szerokości 160 MHz. Nie bez znaczenia będzie zapewne fakt, że ten punkt dostępowy posiada port uplink mogący pracować z prędkością do 2,5 Gbps. Dzięki temu, o ile zastosowany zostanie przełącznik wyposażony w porty, które również będą w stanie pracować z taką prędkością, zagwarantuje wysoką przepływność. Ponadto uzysk anten zastosowanych w tej konstrukcji sięga 5 dBi dla częstotliwości 2,4 GHz oraz 6 dBi dla zakresu częstotliwości 5 GHz. Umożliwia to zapewnienie dobrych parametrów sygnału na większym obszarze np. w przestrzeni biurowej. Nawiązując do wspomnianego wcześniej bezpieczeństwa, w przypadku tego modelu możliwe jest uruchomienie zabezpieczeń WPA2/WPA3-Enterprise z zastosowaniem np. zewnętrznego serwera RADIUS do uwierzytelniania użytkowników lub Nebula Cloud Authentication. Istnieje również możliwość zastosowania dwustopniowego uwierzytelniania (2FA). Ten punkt dostępowy można skonfigurować w trybie NAT lub zastosować filtrowanie adresów MAC, mechanizm izolacji w warstwie drugiej. Istnieje również możliwość rozszerzenia funkcji zabezpieczeń dla tego modelu o filtr IP Reputation (licencja CNP dostępna tylko dla Nebula), który wymaga dodatkowej — płatnej, licencji. NWA210AX można zarządzać w trybie pracy samodzielnej za pośrednictwem interfejsu graficznego lub poprzez Nebula.
Ostatnim modelem, który należy wyróżnić w tym zestawieniu, jest WAX650S. Jest to okręt flagowy Zyxel w kontekście dostępnych w portfolio marki, bezprzewodowych punktów dostępowych, mogący się pochwalić przepływnością na maksymalnym poziomie 1150 Mbps dla zakresu 2,4 GHz oraz 2400 Mbps dla zakresu 5GHz. Ten model można z powodzeniem zastosować w środowiskach bardzo wymagających takich jak centra handlowe, stadiony, muzea. Pozwala on na osiągnięcie wysokiej wydajności w środowiskach, w których równocześnie będzie korzystało z sieci bezprzewodowej wielu klientów. Ponadto oferuje pełną gamę dostępnych funkcji po stronie Nebula w zakresie wydajności oraz bezpieczeństwa. Może zostać wyposażony w licencję CNP+ dostępną tylko dla Nebula, dzięki której oprócz rozszerzenia IP Reputation możliwe będzie zastosowanie mechanizmu Application Visibility, który umożliwia ograniczanie wykorzystania przepływności przez rozpoznawane aplikacje. WAX650S posiada interfejs multigigowy, który może pracować z maksymalną prędkością 5 Gbps. Wyśrubowane parametry, duża wydajność i możliwości mają jednak swoją cenę. Punkt ten nie należy do najtańszych, wymaga odpowiedniego zaplecza w postaci wydajnych przełączników posiadających porty multigigowe oraz zasilania na poziomie 31 W. To skutkuje koniecznością zastosowania odpowiednio mocnych zasilaczy (specjalnie przeznaczonych lub PoE) lub przełączników PoE, które potrafią dostarczać urządzeniom zasilanie zgodnie ze standardem 802.3bt.