Zalety inteligentnych instalacji i centralnego sterowania są coraz powszechniejsze w świadomości użytkowników i integratorów. W ostatnich latach użytkownicy są najbardziej zainteresowani centralnym dostępem do wszystkich istniejących funkcji danego obiektu. Dużą zaletą wynikającą z integracji funkcji wszystkich urządzeń odpowiadających za dystrybucje sygnałów audiowizualnych oraz sterowanie najważniejszych instalacji budynku jest możliwość dostosowywania do zmieniających się potrzeb przez ich przeprogramowanie. Dzięki temu istnieje możliwość przyłączenia nowych urządzeń do istniejącej już instalacji, a co za tym idzie rozszerzenia funkcjonalności danego obiektu.
W ostatnich latach nakreśliły się dwa podstawowe kierunki rozwoju. Celem pierwszego jest jak największe uproszczenie obsługi, natomiast drugi to mobilność oraz koncentracja wszystkich funkcji sterowniczo kontrolnych w ramach jednego standardu sterowania.
Cypress, dotychczas producent zaawansowanych urządzeń do dystrybucji sygnałów audiowizualnych zmienia się i dopasowuje do potrzeb użytkowników. Widząc zapotrzebowanie na zcentralizowanie funkcji posiadanych przez urządzenia takie jak matryce, splittery oraz procesory videowall, a zarazem sterowanie oświetleniem, roletami oraz innymi urządzeniami mogącymi wejść w skład automatyki sali konferencyjnej wprowadzono autorski standard sterowania.
Standard µCS (skrót od Micro Control System), o którym mowa to standard automatyki i sterowania marki Cypress. Wdrożenie tego standardu do urządzeń marki Cypress pozwoliło na ich pracę w systemie rozproszonym. Oznacza to, że każde urządzenia posiada procesor odpowiadający na sterowanie urządzeniem oraz pozostałymi częściami składowymi systemu.
Sala konferencyjna z zastosowanym systemem µCS
Połączenia ich magistralą pozwala na integrację całego systemu, a co za tym idzie kontrolę opracowanego przez architekta systemu sterowania. Podczas tworzenia koncepcji standardu automatyki, Cypress postarał się, aby ich system łączył w sobie prostotę oraz funkcjonalność podczas programowania najbardziej zaawansowanych algorytmów sterowania. Jest to przede wszystkim rozwiązanie dla profesjonalnych integratorów, którzy szukają zastępstwa dla przewymiarowanych i skomplikowanych systemów sterowania. Dodatkowym atutem standardu μCS jest wsparcie dla tradycyjnych systemów kontroli, takich jak IR Learning, RS-232, Telnet oraz Web GUI.
Konfiguracja standardu μCS to wyjątkowo prosta procedura. Medium transmisji jest zwykła skrętka. Każde urządzenie posiada swój adres IP, co ułatwia odnalezienie je w sieci oraz zarządzanie. Do komunikacji między komputerem i połączonymi urządzeniami wymagane jest tylko połączenie z siecią, na której oparty jest system. Całość konfiguracji przeprowadzamy w przeglądarce internetowej.
Za przykład wykorzystania standardu µCS zaproponowałem prosty, a zarazem bardzo funkcjonalny zestaw. Składa się on ze switcher’a HDMI z wbudowanym wzmacniaczem audio przedstawionym na poniższym zdjęciu.
Cypress CDPS-UH4H1HFS – LINK DO SPECYFIKACJI
Drugim i ostatnim urządzeniem, które zostało wykorzystane do stworzenia prostej automatyki sali konferencyjnej jest 9-przyciskowa klawiatura, która została przedstawiona poniżej.
9-przyciskowa klawiatura Cypress CDPW-K1S – LINK DO SPECYFIKACJI
Oba urządzenia zostały połączone przy użyciu klasycznego przełącznika sieciowego. Następnie należało zainstalować źródła HDMI, podłączyć urządzenie wyświetlające (np. projektor), a także instalacje, które mają być sterowane przy użyciu standardu μCS (np. wysuwany ekran do projektora). Ostatni etap to już tylko wyjątkowo proste oprogramowanie funkcji jakie mają być wykonywane po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na klawiaturze.
Należy także pamiętać, że system pozwala tworzyć makra, które łączą ze sobą kilka operacji. Można zaproponować makro zawierające następujące operacje:
- włączenie projektora,
- wysunięcie ekranu,
- włączenie switchera,
- wybór źródła, z którego sygnał ma być wyświetlany.
Można także narzucić automatyczne opuszczenie rolet, podłączonych do systemu podczas włączania projektora.
Rozpoczęcie pracy należy zacząć od uruchomienia w przeglądarce Web GUI urządzenia, na którym mamy zamiar wysterować następujące funkcje. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adres IP urządzenia pojawi się okno logowania do parametrów urządzenia. Po wpisaniu odpowiednich danych zostaniemy przekierowani do menu głównego panelu sterowania przedstawionego poniżej.
Okno główne Web GUI przełącznika wideo
W menu głównym widać podłączenie do urządzeń źródła sygnału i wyjścia. Z tego poziomu możemy sterować switcher’a. Istotne jest także nadanie odpowiednich nazw dla kanałów. Ułatwi to późniejsze konfigurowanie i pracę z systemem.
Jak wspomniałem wcześniej urządzenie posiada także wbudowany wzmacniacz audio. Ze względu na to w panelu konfiguracyjnym pojawia się także zakładka odpowiadająca za audio (przedstawiona poniżej). Z tego poziomu użytkownik może również sterować dźwiękiem od podstawowej funkcji zmiany głośności po wybór formatu i systemu audio.
Zakładka Audio Web GUI
Najistotniejszym elementem całego Web GUI jest zakładka Macro Settings, w której łączymy wszystkie funkcje urządzenia w jedno makro mogące być sterowane przez klawiaturę opisywaną przeze mnie wcześniej. Widziany przez użytkownika panel (obraz ponżej) może również służyć do sterowania załączania odpowiednich makr jednak jego celem jest przede wszystkim tworzenie systemu sterowania.
Zakładka do programowania makr standardu µCS
Po wybraniu przycisku edycji przy jednym z wybranych makr ukaże się okno przedstawione poniżej, w którym możemy dodać odpowiednie funkcje. Na rysunku poniżej przedstawione są komendy odpowiadające za zamknięcie wszystkich przekaźników znajdujących się w przełączniku wideo. Właśnie za ich pośrednictwem jesteśmy w stanie sterować oświetleniem, elektrycznie rozsuwanym ekranem lub żaluzjami.
Okno tworzenia makra
Jeżeli jednak nie możemy znaleźć wymaganej przez nas komendy możemy w łatwy sposób dodać ją poprzez zakładce Command Settings.
Okno programowania poszczególnych komend
Same komendy zostały wyszczególnione dla poszczególnych urządzeń w specyfikacji technicznej. Dzięki temu integrator bez szczególnej znajomości systemu jest w stanie w łatwy sposób zintegrować wszystkie urządzenia marki Cypress w jeden system.
Ostatnim punktem jest zalogowanie się do Web GUI klawiatury (w opisywanym procesie Cypress CDPS-K1S), gdzie do poszczególnych klawiszy przypisujemy stworzone wcześniej makra.
Standard µCS jest idealnym rozwiązaniem do zaprojektowania systemu automatyki sali konferencyjnej, biura, a nawet domu. W rozmowie z inwestorem w pierwszej kolejności należy dokonać zastawienia funkcji, jakie mają zostać zrealizowane w projektowanym systemie. Określa się wtedy zakres sterowania instalacjami – w µCS mogą to być: oświetlenie, klimatyzacja, żaluzje, rolety, a przede wszystkim cała instalacja audiowizualna. W tym celu należy zastosować najodpowiedniejsze rozwiązanie składające się z wysokiej klasy urządzeń. Cypress tworząc system µCS zaoferował dużą ofertę urządzeń. Pozwala to spełnienie najbardziej zaawansowanych poziomów zintegrowania.
Link do wszystkich urządzeń w pracujących w standardzie µCS – LINK
Konsorcjum FEN oraz Cypress stawia przede wszystkim na pomoc w powiązaniu różnych rozwiązań technicznych w obrębie jednego systemu. Z tych względów zalecamy współpracę specjalistami na możliwe wczesnym etapie projektu.