HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface to po prostu interfejs, pozwalający na przesyłanie cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio i wideo. Historia HDMI sięga końca XX wieku, kiedy to w 1998 roku powołany został zespół Digital Display Working Group, którego zadaniem było opracowanie standardu do cyfrowego przesyłu danych i wyparcie nieporęcznego, dużego i analogowego złącza SCART.
Pracę nad standardem wspierało wielu światowych producentów sprzętu AV, a jedna z tych firm w 1999 roku wprowadziła na rynek złącze DVI. Rok później opracowano dodatkowo zabezpieczenie przed kopiowaniem przesyłanego sygnału, czyli HDCP (High-bandwith Digital Content Protection). Sam standard HDMI opracowany został w latach 2002-2003. Można powiedzieć, że wywodzi się z nieco starszego DVI. Oba standardy obsługują ten sam protokół transmisji danych, jednak HDMI dodatkowo oferuje obsługę wielokanałowego cyfrowego audio.
Przy wyborze przewodu HDMI przede wszystkim należy zwrócić uwagę na standard w jakim wykonany jest produkt. HDMI jest dostępne w wielu standardach, a konkretnie: 1.0, 1.1. 1.2, 1.2a, 1.3, 1.3a, 1.3b, 1.3b1, 1.3c, 1.4, 1.4a, 1.4b, 2.0, 2.0a, 2.0b, 2.1. Mimo tak dużej ilości wybór jest jednak stosunkowo prosty. Trzeba jedynie wiedzieć co oferuje dany standard – konkretniej jaką obsługuje maksymalną rozdzielczość, jaka jest maksymalna szerokość pasma sygnału czy głębia koloru. Na dzień dzisiejszy najpopularniejsze i najpowszechniej dostępne są przewody oznaczone jako 1.4, 2.0 i powoli 2.1. Jak to wygląda w praktyce?
- HDMI v 1.4 (wraz z poprawkami 1.4a i 1.4b):
Ostatni reprezentant przewodów HDMI pierwszej generacji. Standard ten jako pierwszy pozwolił na wsparcie materiałów w rozdzielczości 4K. Maksymalna rozdzielczość wynosi 4096x2160p24, a obsługiwana głębia kolorów to 48 bitów. Szerokość pasma sygnału wynosi 340 MHz. Ten standard HDMI pozwolił użytkownikom również na skorzystanie z 3D oraz kanału Ethernet. Kanał Ethernet umożliwia dwukierunkowa komunikacje między siecią Internet a urządzeniem HDMI – pozwala to na rezygnacje z dodatkowego przewodu sieciowego.
- HDMI v 2.0:
Przewód drugiej generacji HDMI. To kolejne ulepszenie pozwalające na osiągnięcie jeszcze lepszych parametrów. Rozdzielczość wynosi ponownie 4096×2160 jednak przy p60. Głębia kolorów wynosi 48 bitów.
- HDMI v 2.1:
To kolejny przewód drugiej generacji. Swoja premierę standard ten miał w 2017 roku, jednak wciąż w sklepach niewiele jest takich przewodów. Maksymalna szerokość pasma sygnału wzrosła dwukrotnie do 1200 MHz, natomiast maksymalna rozdzielczość wyniosła 7680x4320p120. Standard ten jak widać wspiera rozdzielczość 8K.
Nie. Chociaż wielu sprzedawców ze sklepów z RTV powie odwrotnie, ale jednak nie jest to konieczne. Trzeba mieć jednak na uwadze, że obsługa na przykład HDMI 2.0 w przewodzie o długości 2 metrów w cenie 15,00 złotych/brutto wiąże się z niezbyt dobrą jakością wykonania co w praktyce zakończy się jego uszkodzeniem. Osobiście kupując elektronikę wychodzę z założenia, że nie stać mnie na to aby kupować coś dwa, trzy, cztery razy z powodu kiepskiej jakości i szybkiego zużycia produktu. Właśnie dlatego warto wybrać produkt dobrze wykonany, o odpowiednio zamocowanych końcówkach. Jeżeli giętkość przewodu nie jest ważna, można pomyśleć również o oplocie. W przypadku instalacji okablowania w nowo budowanych domach, które będą miały pomieszczenia zaprojektowane jako mini sale kinowe, warto pomyśleć o przewodach światłowodowych.
Poniżej możecie sprawdzić dostępne na rynku przewody marki Unitek w różnych konfiguracjach:
Przewód Unitek Basic HDMI v 1.4:
Przewód Unitek LUX HDMI v 2.0 w oplocie: