Świadomość użytkowników komputerów, serwerów czy nawet kas fiskalnych stale rośnie i wiele osób nie wyobraża sobie już bezpiecznej pracy bez wsparcia w postaci zasilacza awaryjnego UPS. Oczywiście z czasem UPS będzie wymagał wymiany baterii – moduł w końcu się zużyje i nie będzie w stanie zapewnić optymalnego podtrzymania. Czy w tym przypadku musimy wzywać serwisanta i ponosić dodatkowe koszty?
Odpowiedź jest prosta: nie. Wystarczy kierować się poniższymi wskazówkami oraz zachować pewne zasady bezpieczeństwa.
Zacznijmy od bezpieczeństwa. Na pewno nie musimy wyłączać całego urządzenia gdyż posiada ono funkcję Hot-swap, która umożliwia wymianę akumulatorów w trakcie pracy. Bardzo ważne jest jednak, aby UPS nie pracował w trybie bateryjnym. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się zdjęcie biżuterii i innych metalowych przedmiotów tak aby maksymalnie zminimalizować skutki ewentualnego porażenia prądem. Jeżeli UPS przy wymianie modułów bateryjnych wymaga zastosowania narzędzi, stosuj te, które posiadają izolowane uchwyty. Najważniejsze jest jednak aby stosować tylko i wyłącznie dedykowane baterie CyberPower – w przypadku zamienników nawet gdy parametry się zgadzają nigdy nie wiadomo jakiej jakości są ogniwa i czy rzeczywiście zgadzają się z opisem. Wykorzystanie niecertyfikowanych modułów bateryjnych może doprowadzić do pożaru lub porażenia użytkownika.
Aby dostać się do modułów bateryjnych musimy zdjąć przedni panel obudowy naszego zasilacza poprzez naciśnięcie i przesunięcie przycisku zabezpieczającego do góry. Przycisk znajduje się z boku obudowy:
Kolejnym krokiem jest poluzowanie trzech śrub zabezpieczających dostęp do baterii i otwarcie pokrywy:
Następnie musimy odłączyć przewody łączące baterie z UPS. Nie jest to trudne, wystarczy rozłączyć czarną wtyczkę:
A następnie czarno-czerwoną:
Teraz pozostaje już jedynie wysunąć zasobniki z akumultorami:
Nowe moduły wsuwamy w to samo miejsce. Wcześniejsze kroki wykonujemy tak samo tylko, że analogicznie od tyłu: najpierw łączymy czarno-czerwoną wtyczkę, następnie czarną a później zamykamy wnętrze i dokręcamy mocowanie. Teraz możemy już z powrotem nałożyć panel i zablokować go bocznym przyciskiem przesuwając go w dół.
Po wymianie modułów bateryjnych warto przeprowadzić test akumulatorów używając panelu LCD. W tym celu należy wcisnąć przycisk „Menu” w trybie sieciowym aby przejść do dalszych ustawień. Test trwa kilka sekund a po jego zakończeniu urządzenie wraca do normalnej pracy:
Warto także zadbać o reset daty wymiany akumulatorów. Wystarczy w panelu LCD wybrać ustawienia i przejść do opcji „Battery change date”:
Wszystkie powyższe zmiany można wprowadzić również używając oprogramowania PowerPanel Power Managment i zainstalowanej karty Remote Management Card.
Wymiana baterii jest już zakończona.
UWAGA!
Nigdy nie otwieraj akumulatorów! Znajdujący się wewnątrz elektrolit jest szkodliwy dla skóry i oczu.
Nigdy nie wrzucaj akumulatorów do ognia gdyż grozi to wybuchem!
Przestrzegaj przepisów dotyczących utylizacji zużytych modułów bateryjnych.