Jeden z naszych klientów postanowił rozbudować swój system kontroli dostępu GeoVision o funkcję obsługi parkingu. Cel projektu zakładał:
- Dobór kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów wjeżdżających i wyjeżdzających z parkingu
- Automatyczne sterowanie szlabanem na podstawie listy pojazdów i harmonogramu dostępu
- Logowanie zdarzeń o pojazdach wjeżdżających i wyjeżdzających – nr rejestracyjny, data, czas, kierunek, zdjęcie, właściciel
- Obsługę parkingu – lista aut znajdujących się aktualnie na parkingu, ilość wolnych miejsc, lista aut, które znajdowały się na parkingu, data i godzina wjazdu i wyjazdu, czas przebywania
Ponieważ z tego samego parkingu korzysta kilka firm, bardzo istotna była możliwość podzielenia dostępnych miejsc parkingowych pomiędzy te firmy tak, aby nawzajem nie zajmowały sobie miejsc.
Po przeanalizowaniu powyższych założeń doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu rozbudowanie obecnego już systemu GeoVision o wymienione funkcjonalności. W ten sposób głównym rdzeniem nadal pozostanie oprogramowanie GV-ASManager, ponieważ łączy ono w sobie funkcje kontroli dostępu, logowania zdarzeń LPR i obsługi parkingu. Dzięki wielu opcjom dostępu – interfejs programu, panel www, aplikacja mobilna – i możliwości tworzenia kont użytkowników z odpowiednimi uprawnieniami, każda osoba korzystająca z tego oprogramowania może dostosować wyświetlane informacje do pełnionej funkcji.

Oznacza to, że pracownik ochrony na wjeździe, łącząc się zdalnie z programem, może monitorować jedynie dane LPR i aktualny stan parkingu natomiast pracownik w budynku może sprawdzać dane z kontroli dostępu. Powiadomienia dotyczące zdarzeń krytycznych są wysyłane w formie powiadomień na aplikację mobilną osoby zarządzającej oraz na właściwy adres e-mail.
Aby sterowanie szlabanem przebiegało sprawnie oraz aby osoba nadzorująca otrzymywała odpowiednie informacje, konieczne było utworzenie listy pojazdów osób uprawnionych.

Każdy taki wpis zawiera informacje o numerze rejestracyjnym, marce i modelu pojazdu, osobie do której jest przypisany. Dodatkowo można dodać zdjęcie pojazdu i określić okres, w którym pojazd ma być aktywny (może uzyskać dostęp do budynku). Naturalnie należy również wskazać grupę dostępu, czyli określić harmonogram w jakim auto może wjechać na parking.
Następnym krokiem było zdefiniowanie parkingu w programie ASManager, czyli określenie jego rozmiaru (ilości miejsc), wskazanie maksymalnego czasu postoju dla pojedynczego pojazdu i przypisanie kamer LPR dla obu kierunków ruchu (wjazd i wyjazd). Dalej, dostępna pula miejsc została podzielona pomiędzy poszczególne firmy. Specyfika systemu zakłada, że firma może zgłosić na listę więcej aut niż posiada miejsc. W takiej sytuacji na parking zostaną automatycznie wpuszczone tylko te auta, które mieszczą się w limicie. Pozostałe, przy próbie wjazdu, spowodują wygenerowanie alarmu o przekroczeniu maksymalnej ilości miejsc.

Osoba nadzorująca może na bieżąco śledzić zajętość parkingu oraz ręcznie dodawać i usuwać pojazdy a także zezwalać im na wjazd i wyjazd – zdalne sterowanie szlabanem. Służy do tego dedykowane okno monitora parkingu.

Samo rozpoznawanie tablic rejestracyjnych postanowiliśmy oprzeć o niewielkie kamery GeoVision GV-LPC2011. Model ten należy do serii urządzeń dedykowanych do funkcji LPR, które dzięki specjalnemu oprogramowaniu i odpowiednio dobranym parametrom znacząco polepszają wyniki działania mechanizmu rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Cechami, które warto podkreślić są:
- Matryca 2 MP pozwalająca rejestrować ostre i szczegółowe obrazy tablic nawet przy większym kącie widzenia
- Wysoka światłoczułość, która umożliwia pracę w kolorze nawet w słabszych warunkach oświetlenia, dzięki czemu rejestrowana jest także informacja o kolorze pojazdu
- Mocne, inteligentne podświetlenie IR dzięki któremu kamera może skompensować nawet silne światło reflektorów aut
- Obiektyw typu moto zoom znacząco ułatwiający instalację
- Wzmocniona obudowa zabezpieczająca przed uszkodzeniami

Oprócz samych kamer konieczna była też stacja do przetwarzania i rejestracji obrazu i wykrywania numerów rejestracyjnych. W tym celu zaproponowaliśmy niewielką jednostkę opartą, zgodnie z zaleceniami producenta, na procesorze Intel Core i3-6300 i wyposażoną w 2 x 4 GB RAM. Całością zarządza system Windows 7 Pro x64, natomiast jako oprogramowanie został wybrany GV-VMS, który po dograniu pluginu LPR i instalacji licencji pozwala przetwarzać i rejestrować obraz z maksymalnie 8 kamer LPR.

Po skonfigurowaniu systemu operator ma możliwość wyświetlenia ekranu monitora, na którym w czasie rzeczywistym aktualizowane są wyniki rozpoznawania tablic a wśród prezentowanych wyników są m.in. odczytany numer rejestracyjny, stop klatka pojazdu i zbliżenie samej tablicy, informacja o dacie i czasie oraz przypisany użytkownik pojazdu. W razie konieczności formę prezentowanych wyników i ilość wyświetlanych informacji można dostosować do potrzeb. Operator może też wyświetlić obraz z maksymalnie 16 kamer jednocześnie a po przejściu na interfejs ASWeb przeszukać archiwalne wyniki.


Po zapoznaniu się z naszą ofertą usług profesjonalnych klient poprosił nas również o przeprowadzenie konfiguracji systemu i krótkie szkolenie dla operatorów. W ramach prac, które wykonaliśmy wchodziło:
- Przygotowanie stacji z oprogramowaniem GV-VMS
- Konfiguracja kamer i funkcji LPR
- Konfiguracja funkcji obsługi parkingu
- Wprowadzenie listy pojazdów
- Szkolenie dla operatorów