Zasilanie awaryjne to jeden z kluczowych elementów każdej infrastruktury IT. Niestety to wciąż jedno z najbardziej niedocenianych rozwiązań. W konsekwencji w pierwszej kolejności inwestorzy rezygnują z wielu korzyści, jakie niesie posiadanie UPS.
Do zalet na pewno możemy zaliczyć:
- podtrzymanie zasilania systemu, zarówno krytycznych obszarów, jak i tych umożliwiających zwykłą pracę – nie musisz rezygnować np. z pracy z dodatkowym monitorem, jednocześnie będąc pewnym, że np. twój system monitoringu nadal działa i czuwa nad twoim bezpieczeństwem.
- ochrona przed przepięciami, skokami/spadkami napięcia – eliminując ich problem, zwiększysz żywotność swojego sprzętu np. dysków w rejestratorze czy urządzeniu NAS
- ochrona danych i twojej pracy – nagły zanik zasilania, nie będzie skutkował utratą niezapisanych plików/danych
- bezpieczne wyłączanie urządzeń – skonfiguruj UPS tak, aby bezpiecznie sam wyłączył urządzenia podczas awarii zasilania i nie pozwolił na błędy systemu
- możliwość włączenia dodatkowych urządzeń w krytycznym momencie jak np. lampy, ogrzewanie oraz możliwość naładowania urządzeń jak telefony czy laptopy
Bardzo ważnym zagadnieniem podczas wyboru zasilacza awaryjnego jest właściwe oszacowanie potrzeb i możliwości. W momencie, kiedy decyzja padnie na niewłaściwy typ UPS, zamiast zalet potwierdzimy swoje przekonania, że ten element nie był potrzebny lub do zakupu w ogóle nie dojdzie, ponieważ zdecydowanie przekroczymy budżet swój lub klienta.
Za przykład weźmy UPS-y firmy FSP Fortron. Na przykładzie poszczególnych serii, przeanalizujmy ich wady i zalety, tak aby odpowiednio dobrać zasilacz awaryjny do naszych wymagań.
Offline UPS
To najprostsze i najtańsze rozwiązanie dla najmniej wymagających środowisk. Zasada działania opiera się tym, że urządzenia podłączone do UPS, są niejako połączone bezpośrednio z siecią energetyczną. Gdy występuje zanik zasilania, UPS przełącza źródło na zasilanie bateryjne.
Zdecydowanymi plusami są:
- prosta konstrukcja
- niskie koszty produkcji, a co za tym idzie niska cena urządzenia (w przedziale 200 – 300 zł)
- automatyczny restart po powrocie zasilania źródłowego
- „zimny start”
Minusy:
- stosunkowo długi czas przełączenia trybu zasilania – ok. 10 ms
- brak separacji urządzeń podłączonych do urządzenia z siecią zasilającą
- brak AVR (Automatycznej regulacji napięcia wyjściowego)
Biorąc pod uwagę plusy oraz minusy, zdecydowanie UPS-y o takiej specyfice polecamy stosować w domu/małym biurze do prostych zadań i zabezpieczenia niewymagających systemów np. pojedynczego komputera PC. Przykładem takiego zasilacza awaryjnego będzie urządzenie z serii nano lub nanofit.
Line-interactive UPS
Zasilacze awaryjne wykonane w tej technologii w swojej strukturze posiadają odwracalny konwerter AC/DC, dzięki któremu może zarówno ładować baterie, jak i pełnić funkcję falownika. Również w tym przypadku mamy plusy, jak i minusy takiego rozwiązania, natomiast są to już bardziej zaawansowane urządzenia, niosące zdecydowanie więcej zalet.
Plusy:
- nawet najtańsze modele posiadają AVR
- krótszy czas przełączania trybu zasilania (około 5 s)
- poprawa jakości napięcia
- mniejsze zużywanie baterii dzięki zastosowanemu konwerterowi AC/DC (przy zasilaniu sieciowym UPS nie wykorzystuje baterii)
- w zależności od serii symulowana fala sinusoidalna lub w modelach „wyższych” czysta fala sinusoidalna
Minusy:
- brak separacji sieci zasilającej i odbiorcy
- czas przełączania większy niż w przypadku zasilaczy wykonanych w technologii Online
Ponownie zestawiając cechy zasilaczy Line-Interactive, możemy stwierdzić, że są to bardziej zaawansowane urządzenia o lepszych parametrach. Idealnie poradzą sobie w domu, małym biurze, serwerowni czy podtrzymując bardziej zaawansowane systemy niewymagające bardzo małego czasu przełączania (jak np. szpital). Gama produktów jest też dużo szersza, co za tym idzie lepiej możemy dostosować urządzenie do naszych potrzeb. W przypadku FSP Fortron jest to przedział urządzeń 400VA–3000VA.
Online UPS
Zasilacze awaryjne online wykorzystują technologie podwójnej konwersji, dzięki czemu są całkowicie odseparowane od sieci energetycznej. To najbardziej zaawansowany rodzaj zasilacza awaryjnego (jednofazowego). Ze względu na bardzo krótki czas przełączania zasilania oraz szeroki zakres modeli (od niespełna 1kVaA do nawet 30kVA), są w stanie sprostać najbardziej wymagającym środowiskom czy instalacją.
Plusy:
- dostarczane zasilanie jest pozbawione wahań oraz amplitudy
- regulacja napięcia wyjściowego
- zerowy czas przełączania zasilania
- seria Clippers dodatkowo posiada Power Factor 1:1 – co rzadko występuje w UPS-ach online
Minusy:
- szybsze „zużywanie się” baterii
Biorąc pod uwagę zerowy czas przełączania, UPS-y typu Online, są w stanie odpowiednio zabezpieczyć najbardziej krytyczne obszary systemu. Dzięki temu ich typowe zastosowanie to zaawansowane systemy, duże serwerownie czy placówki medyczne. Do tych celów możemy wykorzystać serie urządzeń FSP Fortron Champ oraz Clippers.
Dodatkowe akcesoria
Baterie
Bardziej wymagające środowiska, często potrzebują zwiększonego czasu podtrzymania systemu. W przypadku, gdy nawet „największe” UPS mają niewystarczający czas podtrzymania dla wymaganej mocy, możemy posiłkować się dodatkowymi modułami bateryjnymi, które znacząco podniosą możliwości utrzymania zasilania. Za przykład weźmy model FSP Fortron Clippers RT 3K. Sam UPS jest w stanie podtrzymać urządzenia o łącznej mocy 1500W przez 10 minut:
Źródło: https://energy.fsp-europe.com/product/clippers-3k/
Zobaczmy, jak zwiększa się czas, przy zastosowaniu dodatkowego modułu bateryjnego FSP Fortron BB-72/18RT:
Źródło: https://energy.fsp-europe.com/product/clippers-3k/
Jak możemy zaobserwować na powyższych ilustracjach zaczerpniętych ze strony producenta, czas wydłużył się do 41 minut przy tych samych wymaganiach. Jest to przyrost o 410%! Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim obniżyć koszty zabezpieczenia określonego systemu, upraszcza go i zespala w jedno.
Karty rozszerzeń – SNMP oraz EMD
Karty rozszerzeń pozwalają jak sama nazwa wskazuje na rozszerzenie możliwości UPS. W przypadku FSP Fortron wyróżniamy dwie karty.
SNMP – karta pozwalająca nam zarządzać urządzeniem z poziomu sieci. Główne cechy:
- połączenie sieciowe RJ-45
- dynamiczne wykresy danych z UPS w czasie rzeczywistym
- ostrzeżenia za pomocą alarmu dźwiękowego, transmisji, komunikatora mobilnego, poczty elektronicznej i pułapek SNMP
- rejestr danych historycznych przechowywany w centralnej bazie danych na komputerze PC
- obsługa opcjonalnych czujników monitorujących środowisko dla temperatury, wilgotności i dymu
EMD (Environmental Monitoring Device) – karta ta pozwala nam odczytywać i analizować dane środowiskowe w którym przebywa urządzenie. Główne cechy:
- monitowanie temperatury i wilgotności
- możliwość zarządzania i podglądu poprzez oprogramowanie (również przez przeglądarkę)
- pomiar temperatury w zakresie od 0 do 100°C z dokładnością do ±1,5°C
- pomiar wilgotności względnej w zakresie od 10 do 90% RH z dokładnością do ±3%