Od dłuższego czasu obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój oprogramowania Nakivo Backup&Replication, jego wynikiem jest ilość funkcji, które są sukcesywnie dodawane lub udoskonalane. Nowe możliwości oraz ograniczenia w dotychczasowym modelu licencyjnym sprawiły, że producent postanowił wprowadzić zmiany do sposobu licencjonowania oraz dotychczas obowiązujących limitów w wersjach Essentials. Aktualnie obowiązujące zasady opisuje w tym artykule, jednak niezależnie od niego zachęcam do pobrania naszego skróconego poradnika: Licencjonowanie Nakivo
Zacznijmy od zmian w oprogramowaniu, o tym co nowego pojawia się w Nakivo, zawsze możecie przeczytać w tym miejscu lub zapisać się na cyklicznie organizowane przez nas webinary, a w szczególności te poświęcone Nakivo.
Gdybyśmy wzięli pod uwagę tylko ostatni rok to możemy zobaczyć, że pojawiły się nam takie możliwości, zaczynam od najstarszych i wybrałem najciekawsze wg mnie:
- Wsparcie dla Nutanix AHV – możliwość ochrony nowej platformy wirtualizacji, bardzo popularnej w US i zdobywającej coraz większą popularność w EU,
- Replikacja z backupu – dotychczas, gdy chcieliśmy robić backup i replikację tej samej maszyny, dwukrotnie trzeba było zrealizować migawkę po stronie wirtualizatora, ta funkcja pozwala zrobić replikę z gotowego backupu, nie angażując ponownie hosta źródłowego,
- Backup serwerów fizycznych Windows – ochrona rozszerzona na maszyny fizyczne z Windows Server,
- Backup stacji roboczych – ochrona rozszerzona na maszyny fizyczne z Windows 10 Pro,
- Natywne wsparcie dla napędów i bibliotek taśmowych – funkcja oczekiwana przez wielu klientów, którzy ze względu na przepisy prawne lub regulacje wewnątrz organizacji są zobligowani do przechowywania backupów przez dłuższy czas,
- Backup serwerów fizycznych Linux – ochrona rozszerzona na serwery fizyczne z Linux,
- Backup Office 365 (Exchange Online) – możliwość zapewnienia ochrony dla poczty w obrębie Office 365,
- Backup baz danych Oracle – przed pojawieniem się tej funkcji mogliśmy backupować lub replikować całe maszyny zawierające takie bazy w ramach wspieranych środowisk wirtualnych, odtwarzanie jednak wymagało również odtworzenia całej maszyny, funkcja pozwala Nakivo wykonywać backup z wykorzystaniem RMAN.
Na podstawie ilości funkcji które się pojawiły można wywnioskować, że zmiany w modelu licencyjnym były konieczne, co najmniej ze względu na obsługę nowych platform, fizycznych serwerów i stacji roboczych, skrzynek pocztowych w Office 365 oraz baz danych Oracle.
Proces doboru możemy podzielić na kilka etapów, każdy z nich powiązany będzie z pytaniem, na które musimy odpowiedzieć zanim wybierzemy właściwą licencje:
- Co chcemy chronić?
- Środowisko wirtualne,
- Serwery lub stacje robocze,
- Środowisko w AWS,
- Bazy danych Oracle.
- Pocztę w Microsoft 365
- Na jakim zestawie funkcjonalności nam zależy?
- Subskrypcja czy licencje wieczyste?
- Jakiej wielkości jest nasze środowisko?
- Jak długi okres subskrypcji lub wsparcia technicznego w licencji wieczystej nas interesuje?
- Czy mamy gdzie przechowywać wykonywane backupy? (Fakt pytanie nie do końca związane z licencjonowaniem, ale pozwalające nam zaplanować ewentualny zakup dodatkowego sprzętu na przechowywanie naszych danych).
Od odpowiedzi na pytanie co chcemy chronić, czyli:
- Środowiska wirtualne,
- Serwery lub stacje robocze,
- Środowisko w AWS,
- Bazy danych Oracle.
- Pocztę w Microsoft 365
będzie zależało czy Nakivo Backup&Replication może chronić wszystkie platformy, które masz w swoim środowisku, a jeżeli nie do których możemy to rozwiązanie zastosować. Poszczególne z platform w odniesieniu do wariantów licencji zestawiłem w poniższej tabelce.
Po pierwsze, wynika z niej, że jeżeli planujemy backup instancji EC2 w AWS musimy pozostać przy subskrypcji, nie ma możliwości ochrony tych zasobów korzystając z licencji wieczystych. Jest to o tyle ważne, że subskrypcji i licencji wieczystych nie możemy mieszać, nie tylko w obrębie jednej konsoli zarządzającej (Director) ale także w obrębie jednej organizacji. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły, to skrzynki pocztowe w Office 365 i ochronę poczty możemy połączyć z dowolnym wariantem licencji.
Pełne zestawienie wspieranych platform znajdziesz w tym miejscu.
Nakivo Backup & Replication występuje w wielu wariantach, wyróżniamy następujące wersje:
- Basic
- Pro
- Pro Essentials (funkcjonalnie nie różni się od Pro, posiada jednak ograniczenia w ilości licencji, które można kupić per organizacja)
- Enterprise
- Enterprise Essentials (funkcjonalnie nie różni się od Enterprise, posiada jednak ograniczenia w ilości licencji, które można kupić per organizacja)
- Enterprise Plus
- Office 365
Możliwości oprogramowania, w zależności od chronionego systemu zostały dobrze opisane w tym miejscu. Nie znalazłem sposobu, żeby tą tabelkę wkleić w artykuł, ale przygotowałem wersję uproszczoną dla Vmware i Hyper-V którą znajdziesz poniżej.
*W celu porównania możliwości ochrony dla Nutanix, AWS, fizycznych serwerów i stacji roboczych odsyłam do tego miejsca.
Polecam przyjrzeć się tabelce w artykule lub na stronie Nakivo, obie dają dobry obraz tego, czego należy spodziewać się przy danym wariancie licencji.
Kilka uwag do wariantów licencji:
- Wersja Basic jako jedyna występuje tylko w modelu wieczystym, licencjonowana jest per socket (gniazda na cpu w hostach wirtualizacji) i ma ograniczenie do 4 socketów per organizacja. Ze względu na ograniczenia w ilości socketów i ograniczenia funkcjonalne (w tym głównie brak granularnego odtwarzania) to jedna z najrzadziej wybieranych wersji.
- Wersja Enterprise Plus to nowość, na czas pisania tego artykułu wymagana tylko, jeżeli chcecie backupować bazy danych Oracle z wykorzystaniem RMAN.
- Subskrypcje na backup Office 365 można łączyć z dowolnymi innymi licencjami, to ten wyjątek, o którym wspominałem wcześniej, liczymy ilość użytkowników w swojej instancji Office 365.
- Najczęściej stajemy przed wyborem Pro czy Enterprise, do najważniejszych niedostępnych w wersji Pro funkcji zaliczamy, możliwość tworzenia scenariuszy Site Recovery, backup na biblioteki i napędy taśmowe, integracje z Microsoft AD, funkcje zwiększające użyteczność jak wyszukiwarka obiektów i widok kalendarza przydatny szczególnie w dużych środowiskach, gdzie istotne jest dokładne planowanie harmonogramu backupów.
Jeżeli chcecie chronić instancje EC2 w centrach danych AWS, pozostaje subskrypcja, jeżeli inne środowiska to można wybierać, w Nakivo mamy do wyboru 2 sposoby licencjonowania wieczysty (Perpetual) oraz subskrypcyjny. Wybór typu licencji zależy głównie od indywidualnych preferencji oraz środków jakie w danym momencie planujemy przeznaczyć na zakup rozwiązania, poniżej zamieściłem ich porównanie.
*Wersje Essentials Perpetual przeznaczone są do mniejszych organizacji, w których planuje się ochronę od 2 (minimum zakupu) do 30 jednostek, gdzie:
1 Jednostka = 1 Socket w hoście wirtualizacji Vmware/Hyper-V/Nutanix LUB 1 Pakiet 5 Serwerów fizycznych LUB 1 Pakiet 5 Stacji roboczych. Każda z wymienionych Jednostek ma również własne ograniczenia:
– Socket – max 6 jednostek (6 socketów) per organizacja
– Serwer fizyczny – max 10 jednostek (50 serwerów) per organizacja
– Stacja robocza – max 30 jednostek (150 stacji roboczych) per organizacja
Ilość Jednostek należy zsumować.
**Wersje Essentials Subskrypcyjne przeznaczone są do mniejszych organizacji, w których planuje się ochronę od 10 (minimum zakupu) do 50 zasobów, gdzie:
1 Zasób (Workload) = 1 Maszyna wirtualna Vmware LUB 1 Maszyna wirtualna Hyper-V LUB 1 Maszyna wirtualna Nutanix AHV LUB 1 Instancja EC2 w AWS LUB 1 Serwer fizyczny z systemem Windows Server lub Linux LUB pakiet 3 Stacji roboczych z systemem Windows 10 Pro LUB 1 Baza danych Oracle (tylko w typie licencji Enterprise Plus)
Ilość Zasobów należy zsumować.
Licencje wieczyste, mimo, że droższe w momencie zakupu, mogą okazać się tańsze, gdy korzystamy z oprogramowania przez dłuższy czas, licencje te nie mają określonego terminu ważności, sprawdzą się też w sytuacjach, gdy na daną chwilę organizacja dysponuje środkami na zakup rozwiązania, a nie wiadomo czy takie środki uda się zabezpieczyć w kolejnych latach na odnowienia. Licencje wieczyste często okazują się również bardziej opłacalne w środowiskach, gdzie wykorzystuje się duże ilości maszyn wirtualnych lub ilość maszyn zmienia się dynamicznie, wynika to z faktu, że w przypadku Vmware, Hyper-V i Nutanix, licencjonujemy gniazda na cpu w hostach wirtualizacji, a nie pojedyncze maszyny. Serwery i stacje robocze licencjonujemy w paczkach po 5 sztuk, przy czym nie można traktować licencji na stacje robocze zamiennie z serwerowymi, oba rodzaje mają dedykowane symbole.
W licencje wieczyste wliczony jest jeden rok supportu w trybie Standard, support warto odnawiać ze względu na funkcje, które się pojawiają w kolejnych wersjach i oczywiście wsparcie techniczne. Koszt odnowienia supportu to około 20-30% ceny licencji, w zależności od tego w którym momencie i na jak długo jest kupowany. Gdybyśmy jednak nie mogli odnowić supportu, to i tak nie tracimy obecnie posiadanej wersji oprogramowania, możemy z niej nadal korzystać.
Subskrypcje w stosunku do wersji wieczystych zazwyczaj wychodzą taniej w momencie zakupu, sprawdzą się w organizacjach w których budżety planuje się z myślą o corocznych odnowieniach. Licencje te mogą jednak okazać się droższe, biorąc pod uwagę dłuższy czas ich użytkowania, ze względu na koszty corocznych odnowień. Nie sprawdzą się też w środowiskach, w których na niewielu hostach mamy dużo maszyn wirtualnych, bo po prostu wyjdą drożej niż ich wieczyste odpowiedniki. W subskrypcji licencjonujemy Zasoby (czym jest zasób pisałem wcześniej), w paczkach po 10 sztuk, ponieważ różne rodzaje zasobów możemy ze sobą mieszać (nie jest wymagane określenie jaki rodzaj zasobu chcemy chronić w momencie zakupu) ten sposób licencjonowania może lepiej sprawdzić się w środowiskach mieszanych, jest też bardziej elastyczny. Subskrypcja może być wykupiona na okres od 1 roku do 5 lat. Gdy wygasa subskrypcja, wyłączana jest funkcjonalność oprogramowania, możliwe jest jedynie wgranie nowej licencji po jej odnowieniu.
W subskrypcje wliczony jest support w trybie 24×7.
W przypadku wątpliwości co do kosztów warto poprosić o wycenę wariantową i porównać oba sposoby licencjonowania w odniesieniu do swojego środowiska lub skontaktować się z nami.
Licencjonowanie Office 365 (Exchange Online)
W przypadku ochrony poczty w Office 365 możemy wybrać tylko licencje subskrypcyjną, jest to jednak specjalna licencja, którą można łączyć zarówno z licencjami wieczystymi jak i innymi subskrypcjami. Office 365 licencjonowany jest na ilość użytkowników, których pocztę chcemy chronić. Subskrypcja może być wykupiona na okres od 1 roku do 5 lat. W subskrypcje wliczony jest support w trybie 24×7. Minimalna ilość licencji jaką można kupić to 10 użytkowników.
Przy okazji Office 365 warto zwrócić uwagę, że od strony konfiguracji do backupu tych zasobów wymagany jest dedykowany transporter zainstalowany na platformie Windows lub Linux oraz dedykowane repozytorium znajdujące się na dyskach tego transportera, więcej tutaj.
Gdy zdecydowaliśmy jaki typ licencjonowania jest dla nas odpowiedni tj. subskrypcja czy licencje wieczyste oraz wybraliśmy wariant funkcjonalny to pozostaje nam określenie jak duże środowisko chcemy chronić.
W licencjach wieczystych interesować nas będą:
- Ilość socketów w hostach wirtualizacji na których funkcjonują maszyny, które chcemy backupować lub replikować (nie zliczamy maszyn wirtualnych),
- Ilość serwerów fizycznych (licencje w paczkach po 5 sztuk),
- Ilość stacji roboczych (licencje w paczkach po 5 sztuk),
- Ilość baz danych Oracle (tylko licencja Enterprise Plus).
W subskrypcjach interesować nas będą:
- Ilość maszyn wirtualnych które chcemy backupować lub replikować (1 Zasób = 1 Maszyna, nie zliczamy socketów w hostach),
- Ilość serwerów fizycznych (1 Zasób = 1 serwer fizyczny)
- Ilość stacji roboczych (1 Zasób = 3 stacje robocze)
- Ilość instancji EC2 w AWS (1 Zasób = 1 instancja EC2)
- Ilość baz danych Oracle (1 Zasób = 1 baza danych, tylko Enterprise Plus)
Subskrypcje sprzedawane są w paczkach po 10 Zasobów.
Zestawienie ilości pozwala nam stwierdzić, czy mieścimy się w limitach dla danego typu licencji, chodzi tu głównie o możliwość ograniczenia kosztów zakupu i zastosowania wariantów Essentials, nie różniących się funkcjonalnie od swoich nieograniczonych odpowiedników. Gdyby w czasie użytkowania wariantów ograniczonych pojawiła się konieczność migracji do wariantu pełnego to istnieje taka możliwość, jednak wiąże się ona z dodatkowymi kosztami.
Warto zauważyć, że w Nakivo w żaden sposób nie licencjonujemy wielkości repozytoriów, nie musimy się więc martwić o dodatkowe licencje per GB czy TB chronionych danych, wystarczy zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni dyskowej.
Subskrypcje możemy wykupić na okres od 1 roku do lat 5. Oczywiście w momencie, gdy subskrypcje zbliżają się do terminu ważności, możemy je odnawiać.
W przypadku licencji wieczystych zawsze wliczony mamy jeden rok supportu, istnieje jednak możliwość dokupienia wsparcia na dodatkowe lata, od 1 do 4 dodatkowych lat. Odnowienie jest możliwe również po wygaśnięciu supportu, jednak w zależności od tego, kiedy się zorientowaliśmy lub zabezpieczyliśmy środki na odnowienie, może się wiązać z dodatkowymi kosztami.
Generalnie im dłuższy okres czasu na jaki planujemy wykupić subskrypcje lub wsparcie na dodatkowe lata w wypadku licencji wieczystych, tym więcej możemy zaoszczędzić przy pierwotnym zakupie.
Nakivo Backup & Replication jest rozwiązaniem bardzo elastycznym, jeżeli chodzi nie tylko o opcje licencjonowania, ale również opcje instalacji. W poniższej tabelce zestawiłem dostępne metody instalacji.
Gdyby na etapie doboru licencji okazało się, że nie dysponujesz wolnym miejscem, na którym dane z backupów miałyby być przechowywane lub serwerem, na którym miałoby zostać zainstalowane samo Nakivo proponuje rozważyć instalacje na platformie NAS. Nakivo bardzo fajnie integruje się z rozwiązaniami QNAP i Synology, czyniąc z nich w pełni funkcjonalny Backup Appliance. NAS może nam posłużyć w tym wypadku nie tylko jako repozytorium, ale kompletny serwer do backupu naszego środowiska
Przy wyborzez platformy do instalacji, należy uważać na platformy (dotyczy również wybranych NASów) oparte na procesorach ARM, ze względu na brak niektórych bibliotek np. Vmware, przy ich wykorzystaniu konieczne mogą być dodatkowe moduły transporter zainstalowane po stronie wirtualizatora.
Pełną listę wspieranych urządzeń znajdziesz tutaj, a w razie wątpliwości zapraszam do kontaktu pomagamy dobrać nie tylko licencje, ale również urządzenia na których Nakivo można zainstalować.
Wiesz już jak wyglądają aktualne zasady licencjonowania, poniżej zamieściłem najważniejsze zmiany jakie zaszły w obu sposobach licencjonowania.
Co się zmieniło w modelu licencjonowania subskrypcyjnego
- Zwiększone zostały limity dla wersji Essentials, aktualnie w modelu subskrypcyjnym możemy chronić od 10 do 50 zasobów. Dotychczasowe maksimum to 30 maszyn.
- Zniesiono limit 100 maszyn w modelu subskrypcyjnym, w wersjach pełnych Pro i Enterprise, nie ma górnego limitu, do którego możemy rozbudować subskrypcje.
- Model subskrypcyjny jest aktualnie rozliczany na podstawie ilości zasobów (w cenniku Nakivo znajdziecie go pod nazwą „Workload”), gdzie:
Zasób (Workload) = 1 Maszyna wirtualna Vmware LUB 1 Maszyna wirtualna Hyper-V LUB 1 Maszyna wirtualna Nutanix AHV LUB 1 Instancja EC2 w AWS LUB 1 Serwer fizyczny z systemem Windows Server LUB Linux LUB 3 Stacje robocze z systemem Windows 10 Pro LUB 1 Baza danych Oracle (tylko w typie licencji Enterprise Plus)
- Wszystkie licencje w modelu subskrypcyjnym aktualnie są objęte wsparciem technicznym przez okres trwania subskrypcji w trybie 24×7, dotychczas był to tryb Standard, czyli w określonych godzinach w dni robocze.
- Pojawiła się subskrypcja na Office 365, backup skrzynek pocztowych licencjonujemy per użytkownik i jest to jedyna subskrypcja, którą można łączyć z innymi licencjami subskrypcyjnymi oraz licencjami wieczystymi.
- Dodano możliwość ochrony baz danych Oracle, niezależnie od licencji na serwer lub maszynę wirtualną na której jest baza, wymagana jest licencja per baza danych Oracle, gdzie każda baza to jeden dodatkowy zasób. Licencja na poziomie funkcjonalnym musi być typu Enterprise Plus, to również nowość.
Co zmieniło się w modelu licencjonowania wieczystego (Perpetual):
- Dodano możliwość ochrony serwerów fizycznych (Windows i Linux) oraz maszyn roboczych (Windows 10 Pro). Mamy dedykowane licencje dla serwerów i dedykowane licencje dla stacji roboczych, nie można ich traktować zamiennie, oba rodzaje sprzedawane są w paczkach po 5 sztuk.
- Dodano możliwość ochrony baz danych Oracle, licencjonowanie odbywa się na zasadzie per baza danych, niezależnie od niej wymagane jest posiadanie licencji na ochronę serwera lub środowiska wirtualnego typu Enterprise Plus.
- Zmieniły się limity dla wersji Essentials. Aktualnie przy zakupie licencji typu Essentials minimum zakupu to 2 Jednostki, nie możemy też przekroczyć 30 Jednostek w ramach organizacji. Pod pojęciem 1 Jednostki rozumiemy: 1 Socket LUB 1 pakiet 5 serwerów fizycznych LUB 1 pakiet 5 stacji roboczych. Każda z wymienionych Jednostek ma również własne ograniczenia:
– Socket – max 6 jednostek (6 socketów)
– Serwer fizyczny – max 10 jednostek (50 serwerów)
– Stacja robocza – max 30 jednostek (150 stacji roboczych)
– Ilość Jednostek należy zsumować, nie przekraczając 30 i limitów dla danej Jednostki.
- Standardowo licencje typu wieczystego objęte są rocznym wsparciem technicznym typu Standard (8-19 CET, pon.- pt.), istnieje jednak możliwość podwyższenia licencji do typu 24×7.
Na koniec kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę:
- Decydując się na backup maszyn fizycznych, backup dotyczy dysków maszyny fizycznej, a nie znajdujących się na nich maszyn wirtualnych, nie ma też możliwości wskazywania folderów czy plików, backupujemy całe dyski, natomiast później możemy z nich odtwarzać pojedyncze pliki czy obiekty dla wspieranych aplikacji, ewentualnie serwer fizyczny możemy wyeksportować do formatu maszyny wirtualnej, Nakivo na tą chwilę nie wspiera odtwarzania bare metal,
- Nie ma możliwości mieszania subskrypcji z licencjami wieczystymi, nie tylko w obrębie jednej konsoli, ale również w obrębie całej organizacji, wyjątek stanowi subskrypcja na Office 365,
- Nie ma możliwości mieszania dwóch wariantów licencji np. Pro i Enterprise w jednej konsoli, można je mieszać w obrębie jednej organizacji o ile każda z wersji będzie miała dedykowaną konsolę zarządzania. Mieszanie licencji w obrębie organizacji nie dotyczy wariantów Essentials.
Gdyby się okazało, że po przeczytaniu artykułu masz pytania związane z Nakivo, niekoniecznie dotyczące licencjonowania zapraszam do kontaktu i odwiedzenia naszej strony dedykowanej temu rozwiązaniu.
Artykuł opisuje stan aktualny na dzień 20.04.2020.