W dynamicznym świecie, w którym przechowywanie dużej ilości danych stało się codziennością, każda organizacja zmaga się z problemami przechowywania kopii zapasowych. Niestety tradycyjne przechowywanie danych na dyskach wiąże się z dużymi kosztami oraz mniejszą trwałością nośników niż wracające do łask tasiemki.
Skupimy się dzisiaj na formie LTO, czyli Linear Tape Open. Pierwsze nośniki LTO powstały w okolicach 2000 roku i mogły pomieścić maksymalnie 100GB danych lub 200GB w formie skompresowanej. Średnio co 2/3 lata powstawała nowa wersja LTO, która mogła pomieścić coraz więcej danych. Najnowsza wersja LTO-9 może pomieścić aż do 18TB danych, natomiast z kompresją takich danych zmieści się aż 45TB!
Dzięki trzymaniu kopii zapasowych na taśmach, mamy możliwość tańszego i dłuższego przechowywania danych na takich nośnikach.
Aby dodać napęd taśmowy, autoloader lub bibliotekę taśmową do NAKIVO, musimy mieć maszynę, na której zainstalujemy Transportera, który będzie zarządzać biblioteką. Jeśli podłączamy bibliotekę do maszyny z systemem linux, do poprawnej obsługi potrzebujemy sterowniki „mtx” and „lsscsi”. Natomiast przy połączeniu biblioteki z Windowsem, potrzebujemy również odpowiednie sterowniki do obsługi, które najczęściej znajdziemy na stronie producenta biblioteki taśmowej.
Do poprawnego działania potrzebujemy bibliotekę minimum LTO-3, kody kreskowe oraz sterowniki. Szczegółowe wymagania odnośnie do bibliotek taśmowych znajdziemy tutaj.
Po poprawnym zainstalowaniu sterowników oraz Transportera przechodzimy do dodawania oraz konfigurowania biblioteki. W konsoli NAKIVO konfigurujemy wszystko w zakładce Settings > Tape.
Kliknij aby powiększyć
W górnej belce widzimy alerty, liczbę bibliotek, autoloaderów, tasiemek, backupów.
Aby poprawnie dodać urządzenie, klikamy plusa, a następnie wybieramy odpowiednią opcję.
a) Robotic tape library or VTL – opcja, dzięki której dodamy zautomatyzowaną bibliotekę taśmową lub bibliotekę wirtualną.
b) Standalone tape driver – opcja dodawania napędu taśmowego
Kliknij aby powiększyć
W pierwszym kroku, po rozwinięciu listy wybieramy odpowiedniego Transportera, aby połączyć się z biblioteką.
Kliknij aby powiększyć
Jeśli poprawnie wszystko zostało połączone, powinny wyświetlić się nam wszystkie dostępne biblioteki, które podany Transporter wykrył.
Kliknij aby powiększyć
Trzeci krok pokazuje wszystkie dostępne napędy, które znajdują się w bibliotece.
Kliknij aby powiększyć
W ostatniej zakładce nadajemy nazwę biblioteki, kompresję, rozmiar bloków oraz lokację, domyślną pulę oraz lokację offline. Domyślnie ustawiona jest kompresja sprzętowa oraz rozmiar bloku 64KB, ale mamy oczywiście możliwość zmiany ustawień.
Po poprawnym skonfigurowaniu, zapisujemy ustawienia i czekamy, aż biblioteka poprawnie się doda. W zależności jaką mamy bibliotekę oraz ilość tasiemek, proces może trwać od kilku do kilkunastu minut.
Kliknij aby powiększyć
W zakładce Tapes widzimy wszystkie tasiemki, które zostały włożone do biblioteki taśmowej.
Kliknij aby powiększyć
Opcje dostępne z tego poziomu:
Scan – skanujemy wszystkie taśmy w poszukiwaniu już istniejących plików.
Edit – możemy zmienić etykietę, pulę oraz lokację danej tasiemki.
Move – przenosimy taśmę do odpowiedniego slotu lub napędu.
Protect – włączenie ochrony przed nadpisywaniem tasiemki, dostępne dla kaset z już istniejącymi plikami
Mark as free – oznaczamy tasiemkę jako wolną, czyli przed zapisaniem nowych danych, NAKIVO będzie mogło wymazać stare dane, opcja dostępna dla tasiemek, które mają już nagrane jakieś dane
Mark as cleaning – oznaczamy tasiemkę jako czyszczącą, do tego procesu musimy mieć specjalną tasiemkę, która czyści napęd
Retire – wycofujemy kasetę, dzięki czemu NAKIVO nie będzie nagrywać na niej już nowych danych, nawet jeśli będzie dostępne miejsce
Erase – usuwamy wszystkie dane z tasiemki, dostępne szybkie czyszczenie lub pełne czyszczenie
Create report – raport dla tasiemki w formacie pdf.
Remove – kasujemy tasiemkę z konsoli NAKIVO
W ostatniej zakładce Backups, mamy listę wszystkich kopii, które utworzyliśmy na tasiemkach.
Kliknij aby powiększyć
Podsumowując, NAKIVO obsługuje wszystkie standardy powyżej LTO-3. Tasiemki muszą posiadać odpowiednie kody, a do poprawnego działania potrzebujemy odpowiednich sterowników. Dodawanie oraz konfiguracja biblioteki taśmowej to proces prosty i zajmujący mało czasu. Dzięki obsłudze bibliotek mamy możliwość dłuższego oraz tańszego przechowywania danych. W kolejnych artykułach zajmiemy się tworzeniem oraz odzyskiwaniem kopii zapasowych z tasiemek.