Niemal każda prezentacja w firmie zaczyna się od „rytualnego” podłączania kabli – do projektora, głośników, myszki… Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z istniejących od lat w przedsiębiorstwach sieci bezprzewodowych.

Sieci Wi-Fi są powszechnie wykorzystywane w firmach, ale zaskakuje to, że najczęściej prezentacje prowadzone są z wykorzystaniem przewodowego projektora podłączanego do laptopa. Rozpowszechniło się przekonanie, że do modernizacji sal konferencyjnych i wykładowych w salach lub na uniwersytetach potrzebni są specjaliści AV, a koszt ich pracy oraz sprzętu sięga dziesiątek tysięcy złotych.
Znana z produkcji profesjonalnych monitorów, projektorów kinowych i paneli LCD firma Barco postanowiła zmienić ten stan rzeczy. Wprowadziła do oferty przystępne cenowo i łatwe w instalacji rozwiązanie wePresent, które służy do przesyłania lub udostępniania obrazu przez sieć Wi-Fi, bez potrzeby wydzielania sieci (wymagają tego niektóre projektory z funkcją bezprzewodowej transmisji). Urządzenia zapewniają prezentowanie treści i jednoczesne korzystanie z Internetu lub udostępnionych zasobów. Współpracują ze wszystkimi platformami: Windows, Android oraz natywnie macIO i iOS (przez AirPlay).

Z rozwiązania wePresent korzysta wiele hoteli, banków i uniwersytetów na świecie, ze względu na cenę, unikalną funkcjonalność oraz jakość, z której znana jest firma Barco. Jest popularne również w Polsce, gdzie działa blisko 5 tys. urządzeń z rodziny wePresent. Są używane między innymi w salach konferencyjnych sieci hoteli Novotel i Puro, w których doceniono prostotę korzystania z nich przez prelegentów podczas konferencji. Stosuje je także Bridgestone, ze względu na łatwość zarządzania przez zespół IT. Jeden z największych polskich banków zainstalował 117 urządzeń wePresent w swoich oddziałach po pomyślnych testach szyfrowania za pomocą protokołu Salsa20. Wykorzystywane są też w wielu kościołach, gdyż czysto niedozwolone jest instalowanie w nich przewodów.
Najnowszym modelem w rodzinie wePresent jest WiCS-2100. Zapewnia wiele funkcji, np. wykorzystanie Wi-Fi bez wydzielenia osobnej sieci, wieloplatformowość, obsługę ekranów dotykowych i tablic interaktywnych, a także bardziej zaawansowanych, takich jak dynamiczne layouty oraz wyświetlanie wielu ekranów za pomocą AirPlay. Dzięki temu urządzeniu można zrobić tablicę interaktywną z każdego telewizora czy projektora. Model WiCS-2100 wyposażono też w pakiet „Education Pack”, który służy do kontroli treści wyświetlanych przez studentów.
– Często widzimy, że partner kupuje model wePresent na własny użytek, a potem przekazuje do testów klientowi końcowemu – mówi Natalia Pawlicka, Account Manager w Konsorcjum FEN. – Ten zaś z reguły, po zapoznaniu się z możliwościami urządzenia, już nie chce go oddać. Partner wraca i kupuje kolejne za pełną cenę.
Aktualne ceny SRP netto rozwiązań Barco wePresent wynoszą: WiPG-1000P – 500 euro, WiPG-1600W – 800 euro, WiCS-2100 – 1100 euro. Przygotowano również specjalny cennik dla placówek edukacyjnych.
Szczegółowych informacji udzielają przedstawiciele FEN, wyłącznego dystrybutora wePresent w Polsce. Resellerzy mogą również poznać pełnię możliwości rozwiązań tej marki, oglądając webinar pod adresem wepresent.fen.pl.
Dodatkowe informacje:
Natalia Pawlicka
Account Manager, FEN
natalia.pawlicka@fen.pl
Artykuł oryginalnie ukazał się w Vademecum CRN wrzesień 2018