Pamiętacie jeszcze czasy kiedy to bateria w telefonie komórkowym wytrzymała, bez żadnych problemów, kilka dni? Niestety to bardzo odległe czasy. Oczywiście nadal są proste telefony, które nie potrzebują ładowarki przez kilkadziesiąt godzin. Ale nie dotyczy to smartfonów. W tych produktach akumulatory bardzo często nie wytrzymują nawet 12 godzin. Rozwiązaniem mogą być technologię umożliwiające naładowania smartfona w kilka minut. Takich rozwiązań jest coraz więcej…
Technologię szybkiego ładowania powstały z prostego powodu. Takie było zapotrzebowanie od użytkowników, którzy często pracują na smartfonach i potrafią je rozładować w kilka godzin. Standardowa ładowarka sieciowa nie ma takiego napięcia i możliwości, aby w szybki i bezpieczny sposób dostarczyć dużą ilość energii. Dlatego z biegiem czasu producenci zaczęli prezentować autorskie rozwiązania, które pozwolą w szybszy sposób naładować akumulator w smartfonie.
Jedną z pierwszych, która przygotowała technologię szybkiego ładowania jest Qualcomm. Pierwsza generacja rozwiązania Qualcomm Quick Charge 1.0 pozwalała na ładowanie urządzeń z napięciem 5 V i natężeniem 2 A. Dzięki temu, QC 1.0 zapewniało aż o 40 proc. szybsze ładowanie niż standardowa ładowarka.

(żródło: QUALCOMM)
W tej chwili na rynku dostępna jest druga generacja QC 2.0. Technologia została zdecydowanie unowocześniona. Oferuje korzystanie z trzech różnych ustawień napięcia i natężenia. Są dostępne dwie klasy: A oraz B. W smartfonach stosowana jest klasa A, która umożliwia ustawienie jednego z czterech poziomów ładowania: 5 V / 2 A , 9 V / 2 A , 12 V / 1,67 A oraz napięcia 20 V przy maksymalnym natężeniu 3 A. QC 2.0 pozwoli naładować telefon w czasie 75 proc. szybszym od standardowej. Producent technologii zapewnia, że 15 minut ładowania pozwoli na 7-8 godzin użytkowania smartfona. Aby to lepiej Państwu przedstawić mamy dwa przykłady. Ładowarka z QC 2.0 naładuje telefon z baterią 3300 mAh w 30 minut do 60 proc, a zwykła w tym czasie – zaledwie 12 proc. QC 2.0 naładuje akumulator umieszczony w Nexusie 6 do 50 proc. w 40 minut, podczas gdy standardowa – 22 proc. Różnica jest zauważalna prawda?
Przewagę technologii QC 2.0 nad standardowym rozwiązaniem doskonale przedstawia poniższe wideo:
W poprzednim roku pojawiła się trzecia generacja Quick Charge 3.0. W porównaniu do pierwszej, jest szybsza o 38 proc. Nie jest to rewelacyjny wynik, ale tym razem inżynierom firmy Qualcomm nie chodziło jej przyśpieszenie, a o zoptymalizowanie przepływu energii. Udało się to dzięki wykorzystaniu rozwiązania INOV (Intelligent Negotiation for Optimum Voltage). To ta technologia odpowiada za dobranie najbardziej optymalnego napięcia.

(żródło: QUALCOMM)
Praktycznie żaden z producentów telefonów komórkowych w zestawie nie umieszcza ładowarki, która wspiera technologię QC 2.0. Są oczywiście wyjątki, np. Lenovo Moto X Style oraz LG G5.
Firma Unitek od lat specjalizuje się w produkcji ładowarek samochodowych i sieciowych, które wspierają QC 2.0. Do zastosowania w domu polecamy model Unitek Y-P537A, który posiada 3 porty USB. Urządzenie posiada mikroprocesor odpowiedzialny za dobór odpowiedniego prądu ładowania. To wszystko można otrzymać za około 70 zł. Jest to na pewno rozsądna cena…
Bardzo ciekawym produktem jest także model Unitek Y-P535, który pozwala na jednoczesne ładowanie aż 6 urządzeń. Umieszczony port USB z technologią QC 2.0 (Quick Charge v 2.0) umożliwia ładowanie produktów z Qualcomm Snapdragon lub smartfonów Samsunga z technologią Adaptive Fast Charging. Ten sprzęt kosztuje około 120 zł.
Podczas podróży samochodem często korzystamy z smartfona jako nawigacji GPS i jak pewnie doskonale wiecie, wtedy poziom naładowania baterii leci na łeb na szyję. W takich sytuacjach polecamy model Unitek Y-P530c, którym z powodzeniem naładujemy telefon, tablet i dowolne inne urządzenie elektroniczne. Produkt wspiera technologię QC 3.0. W 10 min naładuje telefo na 5 godzin rozmowy. Obudowę wykonano go z aluminium.
Ładowarki marki Unitek współpracują z każdym smartfonem wyposażonym w rozwiązanie QC 2.0. Lista kompatybilnych telefonów z QC 2.0:
- Galaxy Note 4;
- Galaxy Note Edge;
- HTC Desire Eye;
- HTC One (M8);
- HTC One remix;
- Motorola Moto X (2014);
- Motorola Droid Turbo;
- Nexus 6;
- Asus Zenfone 2;
- LG G Flex 2/G4;
- Xperia Z2 Tablet;
- Xperia Z3;
- Xperia Z3 Tablet Compact;
- Xperia Z4 Tablet.
Są to tylko niektóre modele, nie wszystkie zostały w naszym zestawieniu wymienione.
Jeśli smartfon to Wasze jedno z podstawowych narzędzi do pracy i jest wyposażony w układ Qualcomm, to ładowarka z technologią QC 2.0 to obowiązek. Uratuje nas, naszą pracę. W jaki sposób? Otóż prosty przykład. Jedziecie samochodem na spotkanie, korzystacie z GPS i po dotarciu na miejsce okazuje, że macie 10 proc. baterii, a musicie np. udostępnić WiFi do laptopa, aby przeprowadzić prezentację. Co zrobić? Normalna ładowarka to dobre kilkadziesiąt minut podłączenia do sieci elektrycznej. Stanowczo za długo… Wtedy z pomocą przyjdzie nam QC 2.0, które w 10-15 minut (w zależności od telefonu) naładuje smartfona na kilka godzin pracy.
Ładowarka QC 2.0 powinna być też obowiązkowym gadżetem w sklepach z telefonami (komisy, lombardy), gdzie czasami klienci przynoszą całkowicie rozładowane smartfony. Czasami trzeba kilkanaście minut czekać, aż urządzenie zaskoczy, bo było całkowicie wyładowane. Ładowarka QC 2.0 zmniejszy ten czas oczekiwania do kilkunastu sekund. Czas to pieniądz prawda?
Prowadzisz restaurację? Również warto pomyśleć o kupnie kilku ładowarek z technologią QC 2.0 i udostępniać Klientom. Na pewno docenią fakt, że w Państwa knajpie mogą dobrze zejść, napić się kawy, ale także w 15 minut naładować urządzenie na resztę dnia.
Warto również wspomnieć, że większość producentów nieco udoskonala technologię szybkiego ładowania lub dodają jakieś swoje rozwiązanie i nazywają je po swojemu. Oto nazwy dla poszczególnych firm:
- Samsung adaptive fast charging,
- HTC rapid charging,
- Motorola turbo charging,
- ASUS BoostMaster Technology.
Marka Oppo to producent z Chin, który coraz śmielej radzi sobie także na kolejnych rynkach. I nie ma się co dziwić, bo w tej chwili smartfony z Chin nie są już tymi samymi produktami, co jeszcze kilka lat temu. W 2016 sytuacja diametralnie się zmieniła. „Chińczyki” kosztują o połowę mniej niż flagowe rozwiązania topowych producentów, a wcale nie są od nich słabsze. Jednym z dowodów na inne podejście do rynku przez firmy z Chin jest opracowanie własnych technologii szybkiego ładowania telefonu. Oppo opatentowało rozwiązanie Super VOOC Charge, które, według producent, naładuje akumulator o pojemności 2500 mAh w czasie 15 min. Inżynierom firmy Oppo udało się zmniejszyć straty energii do 3 proc., a temperatura urządzenia, podczas ładowania, wzrasta o zaledwie 3 stopnie Celsjusza. Technologia Super VOOC Charge pojawi się tylko w smartfonach Oppo.
MediaTek to również producent podzespołów do smartfonów. Dlatego nie ma się co dziwić, że również ta firma opatentowała swoją technologię do szybkiego ładowania. Rozwiązanie Pump Express 3.0 ma naładować telefo od 0 do 70 proc. w czasie nie dłuższym niż 20 minut. Z kolei po 5 minutach ładowania będzie można już przeprowadzić rozmowę telefoniczną, wysłać SMSa, czy pobrać pocztę elektroniczną.
Jak to działa? Prąd przesyłany jest bezpośrednio z ładowarki do baterii, omijając układ ładowania umieszczony wewnątrz urządzenia. Dzięki czemu akumulator się nie nagrzewa. Nad bezpieczeństwem całego procesu czuwa 20 systemów. Technologia Pump Express 3.0 pojawi się na rynku wraz z układem MediaTek Helio P2. Natomiast pierwsze smartfony z technologią Pump Express 3.0 maja się pojawić jeszcze w tym roku.
Technologia Qualcomm Quick Charge 2.0 jest zdecydowanie najbardziej popularna pośród wszystkich tego typu rozwiązań. Powód jest prosty. Rozwiązanie pojawiło się jako pierwsze na rynku, a w dodatku sporo producentów smartfonów korzysta z układów Qualcomm. Dla nas użytkowników możliwość szybkiego naładowania telefonu to bardzo dobra wiadomość.