Jednym z pierwszych operatorów Data Center w Polsce, który postanowił oferować rozwiązania QNAP jako usługę dla swoich klientów, jest firma 3S, Certyfikowany Partner QNAP (http://www.3s.pl/pl/241,3s-server-nas.html). Dzięki jej ofercie, klienci mogą skorzystać z funkcjonalności serwerów QNAP bez potrzeby zakupu i fizycznej instalacji urządzenia w swojej firmie, lub jako dodatkowy storage w lokalizacji poza firmą.
3S zapewnia odpowiednie warunki pracy i obsługi dla sprzętu, a klient może skupić się na zastosowaniu możliwości QNAP w swojej firmie. Nie ma znaczenia, czy taki QNAP będzie działał zdalnie, jako urządzenie produkcyjne (na którym np. będzie uruchomiona ważna maszyna wirtualna), czy będzie pełnił funkcję awaryjnego repozytorium dla danych. Jedno jest pewne – dane firmowe będą bezpieczne. Co ważne 3S Data Center posiada także własne usługi storage pozwalające na dodatkową replikację danych z QNAP do bezpiecznej chmury 3S i tak na prawdę ogranicza się do kilku kliknięć myszą. Aby zapoznać się z możliwościami QNAP jako usługi zapraszamy do kontaktu z 3S Data Center.
„Coraz częściej otrzymujemy zapytania o coraz większe zasoby dyskowe, które klient chce umieścić w 3S Data Center. Nie bez znaczenia jest fakt, że klienci niezwykle poważnie traktują swoje dane i świadomie wybierają dedykowane rozwiązania storage’owe do przechowywania tych najbardziej wrażliwych. Certyfikat programu „Dane Osobowe Pod Kontrolą” wydany dla 3S Data Center jest dodatkowym potwierdzeniem, że kolokacja urządzeń i bezpieczeństwo zapewniane przez nas ośrodek są na najwyższym poziomie.” – Zbigniew Szostak, product manager Grupy 3S.
Niezależnie od sposobu wykorzystania QNAP – czy to będzie tylko serwer na pliki, czy host wirtualizacji, ciekawym rozwiązaniem dla każdej firmy może być przeniesienie serwerów do bezpiecznego data center. Własna serwerownia jest niemałym kosztem dla każdego przedsiębiorstwa i to zarówno jej budowa jak i później utrzymanie. Sprzęt IT ma określone wymogi dotyczące warunków swojej pracy, które powinny być spełnione, a w szczególności dotyczy to urządzeń magazynujących dane.
Dlatego zamiast inwestować w budowę własnej serwerowni, czasem lepiej jest zaufać zewnętrznym usługodawcom. Decydując się na kolokację mamy pewność, że nasz sprzęt będzie zainstalowany przez profesjonalistów w bezpiecznym środowisku, które zapewni mu optymalne warunki pracy.
Pierwszy i najważniejszy z argumentów. Zarówno data center, jak i sam QNAP posiadają wiele rozwiązań, które wspierają bezpieczeństwo naszych danych.
Sprzęt ulokowany w data center ma zapewnione najlepsze warunki pracy. Taki obiekt ma wdrożone nowoczesne systemy chłodzenia, gaszenia no i oczywiście zapewnia bezpieczeństwo energetyczne.
Dobrą praktyką jest posiadanie dwóch niezależnych linii zasilania od dwóch niezależnych operatorów. Często trudno uzyskać coś takiego w firmowej serwerowni, co jest kolejnym powodem, aby korzystać z kolokacji.
QNAP oferuje wiele mechanizmów, które pozwalają osiągnąć wysoki poziom bezpieczeństwa naszych danych. Mamy możliwość połączenia dysków w macierze nadmiarowe RAID, szyfrowania woluminów czy tworzenia migawek, dających ochronę przed atakami typu Cryptolocker czy WannaCry.
Zarówno operatorów, jak i użytkowników powinna zainteresować możliwość spięcia urządzeń QNAP z dodatkowym backupem w chmurze. NAS QNAP daje możliwość połączenia między innymi z Microsoft Azure, Google CloudPlatform, Amazon Glacier, Amazon s3 jak i z rozwiązaniami konsumenckimi takimi jak Dropbox, Google Drive, OneDrive. Daje to ostateczną ochronę przed utratą danych: rozproszenie backupu w wielu bazach jednocześnie.
Każdy chciałby, aby jego sprzęt mógł pracować bez ryzyka utraty zasilania czy dostępu do sieci. I właśnie data center dba o to, aby nasze dane były zawsze dostępne. Pojawia się tutaj nieco mityczne pięć dziewiątek, czyli dostępność na poziomie 99,999%. Taki wynik dużo łatwiej jest uzyskać profesjonalnemu data center niż naszej serwerowni. W firmie, często stosujemy UPSy, jednak przy większych awariach nawet UPS nie jest w stanie działać w nieskończoność.
Instalując urządzenie w profesjonalnym obiekcie mamy pewność, że zespół fachowców dba o to, aby nasze urządzenie oraz dane były dla nas dostępne cały czas, a szczególnie wtedy, gdy ich faktycznie potrzebujemy.
QNAP umożliwia proste i wygodne przeniesienie środowisk systemowych na serwer dzięki wirtualizacji. Oznacza to, że firmy mogą przenosić swoje systemy, np. systemy CRM, do data center i nie tylko nie obawiać się o ich bezpieczeństwo, ale również mieć do nich stały dostęp na poziomie niedostępnym dla małych serwerowni lokalnych. Więcej o wirtualizacji na QNAP można poczytać tutaj: https://www.qnap.com/solution/virtualization-station-3/pl-pl/
Decyzja o instalacji sprzętu w zewnętrznej serwerowni czy data center powinna być również podyktowana względami ekenomicznymi. Przechowując sprzęt lokalnie, musimy liczyć się z wieloma, często ukrytymi kosztami. Pomijając oczywiście koszt samego urządzenia oraz przygotowanie jego miejsca pracy, musimy pamiętać o: koszcie zasilania, chłodzenia, utrzymania i serwisowania urządzenia a także kosztach związanych z ewentualną wymianą sprzętu.
Decydując się na wykupienie takiego sprzętu jako usługi, interesuje nas tylko i wyłączenie miesięczny abonament. Nie musimy się martwić o to, czy na pewno jest dobrze chłodzony, czy dysk przypadkiem nie przestał działać albo czy wentylator nie zarósł już grubą warstwą kurzu. Płacimy za nasz spokój – to wykwalifikowany personel data center bierze na siebie te wszystkie zmartwienia, a my możemy po prostu korzystać z systemu i naszych danych.
Operatorów ów powinien zainteresować Qtier, czyli mechanizm automatycznego pozycjonowania danych, które optymalizuje wydajność. Dzięki optymalizacji pracy dysków twardych dostęp do danych jest szybszy, co oznacza optymalne wykorzystanie sprzętu, konkurencyjną ofertę dla klientów i atrakcyjny abonament.
Większość firm korzysta obecnie z Internetu szerokopasmowego, coraz więcej światłowodowego, jak również dużo instytucji decyduje się na dodatkowe, zapasowe łącze. W przypadku Data Center mamy pewność, że łącza są zwielokrotnione i na tyle wydajne, że będziemy spokojnie mogli korzystać z naszych danych. Również warto pamiętać o tym, że ewentualne awarie łącz nie są naszym zmartwieniem – operator data center dba o to, żeby łączność była niezachwiana.
Decydując się na urządzenie zamontowane lokalnie, w firmie, musimy mieć na uwadze, że w pewnym momencie może być dla nas niewystarczające. Rokrocznie przyrost danych przetwarzanych w firmach jest coraz większy, dlatego powinniśmy zadbać o możliwość rozbudowy naszego środowiska w przyszłości.
Decydując się na usługę data center, nie jest to problemem. Możemy łatwo i szybko rozszerzyć naszą usługę o dodatkową przestrzeń czy kolejne urządzenia. Co ważne, nie musimy nagle inwestować dużej kwoty na zakup nowego, większego rozwiązania – po prostu zwiększa nam się abonament miesięczny za usługę.
Tym, na co często nie zwracamy uwagi jest możliwość wystąpienia zdarzeń losowych, które mogą nieść katastrofalne konsekwencje. Co prawda rzadko się zdarza, że cała serwerownia spłonęła, jednak nie możemy tego wykluczać. Przykładem może być awaria systemu chłodzenia. Bez systemów monitoringu środowiska serwerowni (np. urządzenia takiego jak CyberPower EnviroSensor) może się okazać, że nasze serwery i macierze zaczynając pracować w zbyt wysokiej temperaturze, która może spowodować ich awarię. Nic wtedy po backupie na drugim urządzeniu, jeśli narażony jest na tę samą wysoką temperaturę.
A korzystając z urządzenia ulokowanego w data center nie musimy się o to martwić. Nawet, jeśli w naszym biurze czy budynku dojdzie do katastrofy, dane będą bezpieczne w odległym data center lub jak w przypadku 3S Data Center – w jednym z obiektów wchodzących w skład klastra (patrz: klasterdc.3s.pl)
QNAP może pełnić dodatkowo wiele innych funkcji. Wystarczy wymienić, że może być kontrolerem domeny (zgodnym z domeną Microsoft Active Directory), serwerem VPN, Syslog, Radius, FTP, Multimediów, serwerem Proxy, serwerem monitoringu IP, prywatną chmurą czy serwerem Internetu Rzeczy (QIoT). Aby dowiedzieć się więcej, przejdź na stronę https://www.qnap.com/qts/4.3/pl-pl/index.php i poznaj możliwości systemu QTS 4.3
[simple-author-box]