Firma QNAP oferuje szerokie portoflio NASów i macierzy, w którym większość środowisk znajdzie rozwiązanie dla siebie. Wybierać możemy z szerokiej gamy sprzętu, modele skalują się na podstawie pojemności (ilości zatok i możliwości rozszerzenia półkami), wydajności wynikającej głównie z zastosowanych procesorów, ilości pamięci RAM oraz wykorzystanych dysków, ale także możliwości wykorzystanego w danym urządzeniu systemu operacyjnego. W rozwiązaniach tego producenta znajdziemy aktualnie 3 systemy operacyjne do wyboru. Jakie mają cechy wspólne, co je od siebie odróżnia? Tym razem chciałbym je Wam przedstawić w innej formie niż zazwyczaj na naszym blogu i zapraszam do obejrzenia materiału wideo, w którym omawiam podstawowe podobieństwa i różnice systemów QNAP, link znajdziecie zaraz za poniższym zestawieniem.
Systemy dostępne w rozwiązaniach QNAP:
- QTS to według mnie system uniwersalny, istniejący najdłużej, który znajdziecie w większości modeli, oparty na linuxie i systemie plików EXT4, nadający się zarówno do wykorzystania w domu, dzięki aplikacjom multimedialnym zebranym w Multimedia Console jak QuMagie, Video Station, Music Station, aplikacjom pozwalającym Waszego QNAPa zamienić w PC z HD Station czy po prostu możliwości robienia backupu domowych komputerów, zrzucania zdjęć ze smartfonów i temu podobnych. QTS z powodzeniem wykorzystacie w środowiskach biznesowych gdzie QNAPy mogą służyć jako udziały plikowe, element infrastruktury SAN z wykorzystaniem iSCSI i FC. Ponadto system ten pozwala po zainstalowaniu dodatkowych aplikacji wg Waszego uznania wykorzystać NASa jako wirtualizator (Virtualization Station), prywatną chmurę plikową (QSync), serwer monitoringu wizyjnego (QVRPro), Backup Appliance, możliwości są w zasadzie nieograniczone.
- QES uważam za system dedykowany do środowisk, gdzie najważniejsze jest zapewnienie ciągłości działania i ochrona danych, oparty na FreeBSD i systemie plików ZFS stworzonym przez firmę Sun, aby zapewnić bezpieczeństwo i integralność danych. W gamie urządzeń z QES znajdziemy modele pracujące w oparciu o dwa kontrolery w architekturze Active-Active, z mechanizmami deduplikacji i kompresji, modele które z powodzeniem możemy wykorzystać jako magazyn plików, datastore dla wirtualizacji czy bardzo duże (ponad 1 PB) repozytoria backupu.
- QuTS Hero system, który uważam za najbardziej elastyczny, z jednej strony oferujący możliwość instalacji dodatkowych aplikacji jak w QTS, więc to Ty decydujesz do czego ma służyć, z drugiej strony system oferujący możliwości QES zarówno pod kątem ochrony danych (ZFS) jak i pod kątem efektywności w ich przechowywaniu (deduplikacja i kompresja).