Każde przedsiębiorstwo i instytucja obecnie przetwarza dane elektronicznie. O ile część informacji przechowywana jest w bazach danych (często on-line), czy przekazywana w postaci wiadomości e-mail, lokalne zasoby danych rosną w bardzo szybkim tempie. Wystarczy spojrzeć na obecnie dostępne wielkości dysków twardych – do 10 TB, a biorąc pod uwagę jedną z podstawowych prawd ekonomii, że to popyt generuje podaż, łatwo założyć, że to zapotrzebowanie klientów na coraz to większą przestrzeń powoduje powstawanie dysków o większej pojemności. Oczywiście pojedyncze dyski twarde, szczególnie zewnętrzne nie są ani wygodne ani w pełni bezpieczne do przechowywania centralnie danych firmy, dlatego korzystamy z NASów. Co jednak, jeśli nawet w NAS kończy się miejsce?
Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście dołożenie kolejnych dysków twardych (jeśli mamy wolne zatoki na dyski), wymiana dysków na większe czy wymiana urządzenie na większe i dołożenie kolejnych dysków. A gdyby tak skorzystać z innej możliwości? QNAP, producent urządzeń typu NAS proponuje nowy mechanizm lepszej utylizacji przestrzeni w sytuacji posiadania kilku takich urządzeń.
Dzięki technologii Virtual JBOD (VJBOD – Virtual Bunch of Independent Disks) możemy wykorzystać wolną przestrzeń na wybranych urządzeniach QNAP w naszej sieci w celu rozszerzenia przestrzeni innego, wskazanego NASa, gdzie zapotrzebowanie na przestrzeń jest dużo wyższe. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy w firmie wykorzystujemy kilka urządzeń QNAP NAS. Jedno z tych urządzeń służy do centralnego przechowywania danych użytkowników, drugie do zapisywania kopii bezpieczeństwa, na kolejnym składowane są nagrania monitoringu IP, a czwarte to urządzenie zapasowe, na dodatkową kopię danych. Ze względu na swoją specyfikę, nagrania z monitoringu będą zajmować pewnie zdecydowanie więcej miejsca niż pliki użytkowników. Jeśli więc miejsce na takim QNAP będzie się kończyło, administrator ma możliwość przydzielenia części wolnej przestrzeni z pozostałych dwóch urządzeń w taki sposób, że pierwszy QNAP będzie tę przestrzeń widział jako swoją własną. W ten sposób administrator będzie w stanie łatwo zarządzać przestrzenią wszystkich urządzeń i rozdzielać ją wedle potrzeb. Co ważne, VJBOD pomoże w sytuacji, gdy urządzeniem krytycznym jest mały, np. dwudyskowy NAS o ograniczonej przestrzeni (ze względu na liczbę oraz pojemność dysków) – wtedy posiadając inne QNAP NAS bez problemu dostępna przestrzeń takiego urządzenia zostanie zwiększona.
Można zadać sobie pytanie – po co łączyć ze sobą QNAP’y, skoro dostępne są jednostki rozszerzające? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – w przypadku takich modułów:
- Trzeba je zakupić,
- Są przypisane tylko do jednego urządzenia,
- Średnio możemy do małych QNAP NAS podłączyć 1-2 takie jednostki. W przypadku VJBOD administrator może podłączyć do 8 zdalnych urządzeń, a więc zyskujemy możliwości podobne, jak w przypadku urządzeń z wyższej półki.
Aby skorzystać z opcji VJBOD, główne urządzenie QNAP musi spełniać poniższe wymagania:
- musi znajdować się na liście obsługiwanych urządzeń: https://www.qnap.com/solution/vjbod
- musi mieć zainstalowany system operacyjny QTS przynajmniej w wersji 4.2.2
Z kolei dla zdalnego QNAP wymagania wyglądają następująco:
- obsługa iSCIS
- obsługa Puli Pamięci
- oprogramowanie w wersji 4.2 lub nowszej,
- przynajmniej 154 GB wolnej przestrzeni.
Oczywiście do działania opcji udostępnienia przestrzeni VJBOD wymagane jest też, aby urządzenia mogły się ze sobą bez problemu komunikować. Najlepiej, jeśli urządzenia będą znajdowały się w jednej sieci lokalnej (chociaż przy sieciach zdalnych też takie połączenie jest możliwe) oraz miały przydzielone stałe adresy IP. Dodatkowo, jeśli zależy nam na wydajności, dobrym pomysłem będzie bezpośrednie połączenie urządzeń kablem sieciowym (Uwaga. VJBOD może działać przy użyciu również połączeń 10GbE oraz 40GbE).
Jak więc posiadając przynajmniej 2 QNAP NAS możemy udostępniać pomiędzy nimi przestrzeń?
(W przykładzie QNAP TS-453a będzie udostępniał przestrzeń dyskową dla urządzenia QNAP TS-251)
- Na urządzeniu zdalnym, udostępniającym swoją przestrzeń (umownie będziemy je nazywać QNAP B) musi być włączona usługa iSCSI. Jeśli już wcześniej konfigurowaliśmy na naszym NAS iSCSI LUN, powinna ona działać. W przeciwnym wypadku należy ją uruchomić w:Menadżer Pamięci -> Pamięć iSCSI -> Ustawienia -> Uruchom usługę obiekt docelowy iSCSITa ostatnia opcja powinna być zaznaczona.
- W QNAP A (czyli urządzeniu, które będzie udostępnioną przestrzeń wykorzystywało) przechodzimy do Menażera Pamięci -> Dyski/VJBOD i klikamy przycisk VJBOD – Utwórz wirtualną grupę JBOD.
- Kreator, który zostanie wyświetlony pozwoli nam w łatwy sposób połączyć się ze zdalnym QNAP NAS. Wystarczy wpisać adres IP drugiego QNAP oraz podać hasło administratora.
- Przechodząc dalej, musimy zdefiniować, jakich zdalnych zasobów będziemy używać – czy stworzymy nowy iSCSI LUN na potrzebę tego połączenia, czy wykorzystamy istniejący.
-
Biorąc pod uwagę, że jest to pierwsza konfiguracja, wybieramy pierwszą opcję, a więc utworzymy nową jednostkę iSCSI LUN. W kolejnym kroku należy wskazać Pulę Pamięci zdalnego urządzenia, w ramach której zostanie utworzony odpowiedni zasób.
-
Ostatnim krokiem konfiguracyjnym jest określenie wielkości iSCSI LUN, czyli przestrzeni zdalnego QNAP (B), która będzie przydzielona do naszego QNAP A.
Po zakończeniu działania kreatora zobaczymy, że na liście naszych dysków, pojawi się zdalne urządzenie oraz jego zasób iSCSI, który jest przypisany do naszego lokalnego urządzenia.
Dokładnie w taki sam sposób możemy dodawać kolejne zasoby (do 8). Na tym etapie pozostaje już tylko utworzyć nowe woluminy lub pule pamięci.
Szczegóły połączenia można na bieżąco monitorować klikając przycisk VJBOD Beta -> Przegląd wirtualnej grupy JBOD:
Cała przestrzeń, którą udostępnia zdalny NAS możemy zagospodarować dokładnie w takim sam sposób, jak lokalne dyski twarde. Możemy więc np. utworzyć nowe katalogi współdzielone, jednak należy pamiętać, żeby podczas tworzenia wskazać odpowiednią lokalizację dla nowego katalogu – czyli nowy wolumin. Po utworzeniu pierwszego współdzielonego katalogu, będzie od widoczny i dostępny w poziomu File Station:
Jak widać, mechanizm VJBOD pozwala w wyjątkowo łatwy sposób połączyć ze sobą kilka urządzeń w celu rozszerzenia przestrzeni użytkowej jednego z nich. Co ważne, mechanizm jest zaprogramowany na automatyczne łączenie po restarcie któregoś z urządzeń wchodzących w skład połączonej grupy. Dzięki temu nawet po utracie zasilania, system wróci do działania zgodnie z konfiguracją. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku połączenia urządzeń znajdujących się w różnych sieciach może wystąpić spadek wydajności związany z ograniczeniami przepustowości np. przez Internet – przy słabym bądź niestabilnym łączu możemy odczuć zmniejszenie prędkości przesyłu danych pomiędzy woluminami (lokalnym i zdalnym). Dlatego najlepszą wydajność zawsze uzyskujemy w ramach jednej sieci, a najwyższą po bezpośrednim połączeniu ze sobą urządzeń, co jest możliwe dzięki większej liczbie portów Ethernet w większości QNAP NAS. Na dobrą sprawę każdy QNAP, który obsługuje VJBOD posiada przynajmniej 2 takie porty, co dodatkowo ułatwia zadanie.
QNAP udostępniając opcję VJBOD pozwolił Administratorom na zdecydowanie lepsze możliwości zarządzania przestrzenią na zarządzanych przez nich urządzeniach NAS. Od teraz nie jesteśmy już ograniczeni do pojemności pojedynczego urządzenia (czy pojedynczych, OSOBNYCH urządzeń), ale tak naprawdę o przestrzeni do zagospodarowania decyduje pojemność wszystkich QNAP NAS, które mamy w sieci i którymi zarządzamy.
Szczegółowy poradnik, w jaki sposób tworzyć, podłączać i zarządzać przestrzenią w ramach VJBOD znajduje się tutaj: https://www.qnap.com/pl-pl/tutorial/con_show.php?op=showone&cid=238
[simple-author-box]