Transkrypcja nagrania:
Spis treści:
- Program partnerski Barco
- Pozycjonowanie wePresent w ofercie Barco
- Referencje wePresent
- Przegląd rozwiązań i funkcje wePresent
- Demo
- Działanie aplikacji MirrorOP od strony użytkownika
- Interfejs zarządzający WiPG-1000
- Widok z WiPG-1000
- Tworzenie PnS Token – MirrorOP w wersji portable
- AirPlay w wePresent
- Prezentacja wePresent PresentSense
- Prezentacja WiCS-2100
- Konfiguracja WiCS-2100
- Widok z WiCs-2100
- Dynamiczny układ ekranów WiCS-2100
- Annotacje i tryb tablicy interaktywnej
- Platforma zarządzająca wePresent
- Ceny wePresent
- Materiały
- Kontakt
- Pytania i odpowiedzi
Barco wePresent – prezentacja i współpraca bez przewodów
Bartek Boczkaja, FEN
Łukasz Niegowski, Barco
Zanim przekaże głos Łukasz, ponieważ chciałbym, by opowiedział trochę o umiejscowieniu produktu wePresent w ofercie Barco, trochę o historii.
Nie wszyscy wiedzą, że kiedy wePresent trafił do Barco w roku 2013, Barco zakupiło tajwańską firmę AWIND. Z ciekawostek, możemy się pochwalić, że FEN odkrył wePresent w 2008 roku, niedługo minie nam wspólne 10 lat.
Proszę sobie wyobrazić swiat 10 lat temu, kiedy sam używałem iPacka na Windows CE i pokazywałem klientom, pracownikom i znajomym, że można już z tego urządzenia wysyłać bezprzewodowo obraz przez sieć WiFi. Już wtedy to robiło duże wrażenie.
Od tego czasu oferta wePresent bardzo się rozwinęła. Całe zaplecze Barco, wszystkie pomysły znacznie pomogły w tym, żeby jeszcze bardziej udoskonalić ten produkt. Dziś omówimy sobie aktualny set up produktowy, który jest oferowany przez wePresenta, ale o tym później.
Będzie sporo prezentacji demo, będziemy pokazywać interfejs od strony zarządzania urządzeniami, ale także będziemy współdzielić z Państwem obraz, który jest wyświetlany na ekranie prezentera, czyli będziemy mieli w miarę dokładne odwzorowanie sali konferencyjnej wyposażonej w wePresent.
Wszelkie pytania prosimy przesyłać na adres av@fen.pl
Łukasz Niegowski:
Pracuje w Barco jako Channel Manager. Zajmuję się centralną i wschodnią Europą.
WePresent jest jednym z produktów w moim portfolio. Cieszę się, że jestem dziś razem z FEN. 10 lat do potężna liczba i że możemy razem przedstawić wePresent.
Co jest bardzo ważne: zanim opowiem o produktach; ClickShare i wePresent, chciałem nadmienić jeszcze jedną, ważną dla partnerów, rzecz.
Mamy program dla resellerów „Connect!”. Program ten zapewnia duże benefity jeżeli chodzi o resellerów, dodaje wartości do współpracy z Barco. Oczywiście są też pewne wymagania, które muszą partnerzy spełnić. Jeśli chodzi o wiedzę, jednostki demo, zaangażowanie i promowanie produktu oraz business development, który robimy na co dzień przez swoje firmy.
Jak widać na slajdzie, są trzy poziomy partnerskie: Gold, Silver i Authorised. Identycznie jak w programie Connect! Dla ClickShare. Jeśli chodzi o naszych partnerów jest to bardzo dobrze znane. W przypadku partnerów, którzy nie wiedzą na temat programu Connect! Na dzień dzisiejszy dużo, mogę opowiedzieć trochę więcej.
Authorised Partner – Entry level dla partnerów, którzy dopiero z nami zaczynają. Następnie Silver i Gold, dla partnerów, którzy znają produkt, przeszkolili się, mają jednostki demo oraz aktywnie sprzedają, promują i świadczą usługi na rzecz klientów.
Tu jest trochę więcej informacji na temat tego jakie korzyści jakie noszą ze sobą poziomy partnerskie.
Dla partnerów przygotowaliśmy specjalny program. Jest to program związany z zabezpieczaniem projektów. Prosimy o zgłaszanie tematów, nad którymi Państwo pracujecie.
Nie tylko dlatego, żeby można było je blokować przed innymi partnerami, żebyśmy wiedzieli, że ten partner, który zainicjował jednostkę demo u jakiegoś klienta, opowiedział o systemie, zaprezentował, doradził, wybrał i chce zakończyć te działania sprzedażą, miał pewność, że temat z nim zostanie, bo wykonał ciężką pracę. Chcemy w tym pomóc.
Jeżeli będziecie Państwo do nas przychodzili z informacją, że jest temat w firmie X na 10 wePresent, ponieważ jest to temat, który został przez Państwa wychodzony, my taką informację przyjmujemy i chronimy projekt.
Jak widać na slajdzie, chcemy dopomóc i dodać oczka, jeśli chodzi o marżę. Jeżeli mamy specyficzną rejestrację tematu w firmie X robioną przez Państwa i wiemy, że jest tam 10 unitów, łapiemy się w zakresie 7-15, 2,5% ze strony Barco jest dodawane do Państwa marży.
Jeśli chodzi o większe tematy jest to 5% i powyżej 26 urządzeń 6-8%. Może się wydawać, że 26 to jest duża liczba, aczkolwiek warto powiedzieć, że mamy wiele większych tematów, które domykamy i sprzedajemy.
Proszę się tego nie bać, to są bardzo rzetelnie ustalone widełki, które rzeczywiście mają dobre odzwierciedlenie, jeżeli chodzi o rynek polski.
Jeżeli popatrzymy na zachodnią Europę, zakresy do rejestracji tematów są znacznie większe i zaczynają się od 25 sztuk. Co jest istotne, to chcielibyśmy wiedzieć kto jest resellerem w danym temacie, kto jest klientem końcowym, jakiego typu rozwiązanie jest oferowane, jaka jest liczba tego oraz orientacyjne informacje na temat projektu, orientacyjne ramy czasowe, kiedy ten projekt może się zamknąć.
Dzięki temu zarówno ja jak i FEN będziemy o tym wiedzieli. Jeżeli są to klienci, którzy są nie tylko ulokowani w Polsce, to może ten klient gdzieś indziej; w Hiszpanii, Turcji zakupił jednostki wePresent, a mamy do takich informacji dojście, to wtedy możemy się takimi danymi, ponieważ mogą one pomóc w zamknięciu tematu w Polsce.
Z naszego portfolio Barco, jeżeli chodzi o jednostki służące do współpracy.
Pierwsza linia produktowa to ClickShare, druga to wePresent. W tym roku pokazaliśmy zarówno jedną, jak i drugą linię produktową na stoisku Barco. Dwa lata wcześniej były one odrębne, ponieważ w dalszym ciągu firma Awind pokazywała te jednostki, sprzedawała te urządzenia z naszego ramienia.
Ustalenia się zmieniły. Barco ma w swoim portfolio dwie lnie produktowe, które są odrębnymi liniami produktowymi, które zostaną utrzymane jako dwie linie produktowe, ponieważ dzięki ClickShare i wePresent jesteśmy w stanie zaoferować i pokazać klientom pełne portfolio. Patrząc na to jakiego typu zapytania z rynku do nas przychodzą i jakiego typu klienci wysyłają do nas informacje co potrzebują, jesteśmy w stanie zagospodarować całą gamę potrzeb tymi dwoma produktami.
Jeśli chodzi o ClickShare i wePresent są to odrębne linie, dlaczego? ClickShare to jednostka, która narodziła się z buttonem, przyciskiem. Jest to coś, co go mocno charakteryzuje. Ta funkcja będzie coraz bardziej rozwijana. Można powiedzieć, że Click jest takim rozwiązaniem, jak my to nazywamy w Barco „Button Centric”, czyli wszystko dzieje się niejako wokół tego przycisku jako specyficznej unikalności tego produktu.
Oznacza to, że jest to bardzo dobre rozwiązanie standalone. Po wyjęciu z pudełka ClickShare działa od razu i mamy 90% funkcji gotowych od wyjęcia.
Jest to produkt, który jest produktem premium pod kątem cenowym oraz jeśli chodzi o odbiór klientów. Wszystko skupia się wokół przycisku. Połączenie między urządzeniem a ekranem czy projektorem jest realizowane poprzez przycisk lub rozwiązanie softwareowe.
Co jest ważne dla nas, jak widzimy też, jak klienci odbierają ClickShare. Widzimy, że ClickShare bardzo dobrze sprawdza się, jeśli chodzi o salki i pokoje konferencyjne czy jakieś większe sale, sale zarządu. Rzadko widzimy CliskShare w edukacji.
Mamy w związku z tym niszę, którą świetnie zagospodarowujemy produktem wePresent, który jest bardziej produktem skierowanym na IT, który raczej powinien być zintegrowany z siecią korporacyjną, ponieważ nie ma on takiego przycisku jak ClickShare, ale ma fenomenalne właściwości, które obsługuje software. Są to kapitalne aplikacje, działające genialnie z wePresent.
WePresent ma zaawansowane funkcje jeśli chodzi o edukację, o UMT (user multitouch) oraz funkcje związane z annotation i blackboarding, czyli elementami stworzonymi dla edukacji.
Widzimy bardzo dużo klientów, którzy są naszymi klientami z tamienia edukacji, którzy korzystają z wePresent, ale są też korporacje, które korzystają z wePresent w połączeniu z ClickShare lub tylko i wyłącznie z wePresent w swoich siedzibach. Dla nich funkcje tego produktu są ważne.
WePresent ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Jest ona bardziej atrakcyjna, a funkcje w niektórych przypadkach biją na głowę ClickShare.
Mamy dwie linie produktów, które możemy dopasować do potrzeb klientów. Mając oba te produkty w swojej ofercie, mają Państwo możliwość zaoferować najlepszą ofertę dla organizacji, które chcą zwiększyć swoje możliwości w ramach współpracy prezentacyjnej.
Bartek Boczkaja:
Mamy już pytania na czacie. Pierwsze pytanie: „Czym można w jakiś sposób połączyć wePresent i ClickShare?”
Można wykorzystać aplikację MirrorOP, by łączyć się z ClickShare. Platforma zarządzająca, którą pokażemy na żywo, umożliwia zarządzanie wszystkimi ClickShareami i wePresentami w całej organizacji. Z jednego punktu możemy zarządzać salkami prezentacyjnymi właściwie na całym świecie.
Łukasz Niegowski:
Można powiedzieć, że w większości zostało to omówione. ClickShare jest głównie produktem dla salek konferencyjnych, w których spodziewamy się gości. Dzięki przyciskowi osoba ma łatwiejszą możliwość podłączenia się i prezentacji.
WePresent również sobie dobrze radzi, ale większość firm wybiera wePresent na rzecz swoich pracowników, którzy mają dostęp do sieci korporacyjnej. Jeżeli wePresent jest zintegrowany, staje się naturalnym wyborem do wykorzystania i prezentowania z telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów.
Jest to rozwiązanie, które na moim terytorium ma jeden z największych wzrostów. Bardzo dobry produkt do portfolio, który warto promować i pokazywać klientom, dlatego że wielu z nich szuka nowych rozwiązań do współpracy. Budżet jest nadal bardzo ważnym czynnikiem decyzyjnym, a wePresent jest doskonałą propozycją w takim przypadku.
Małe zestawienie naszych klientów z całego świata.
Jak widać, są to różnego typu organizacje. Dla nas bardzo ważnymi jest Atos, Nike, Regus, Hineken czy Qualcomm, ponieważ są to klienci, który podpisali ramowe, ogólnoświatowe porozumienie, jeżeli chodzi o użycie wePresent. Jest to dla nas też bardzo ważna grupa klientów.
Regus korzysta zarówno z ClickShare, jak i wePresent, z pewną przewagą wePresent. Widzimy tutaj sporo klientów edukacyjnych, szczególnie na dole slajdu. Są to klienci, którzy we wszystkich salkach konferencyjnych i wykładowych używają wePresent.
Jak widać, są klienci, którzy w zależności od potrzeb, używają albo jednego, albo drugiego rozwiązania. Na późniejszej prezentacji będzie widać ogrom funkcji wePresent i niektórzy mogą być zdziwieni, dlaczego ClickShare ich nie ma.
To jest dobrze dopracowany produkt, produkt, do którego zmiany są łatwiejsze do wprowadzenia niż w ClickShare. Dla nas, ograniczeniem, jeżeli chodzi o ClickShare jest przycisk i połączenie USB. WePresent nie ma tego typu ograniczeń, to rozwiązanie Softwareowe. Łatwiej jest dodać nowe funkcje i dopracowywać produkt patrząc na potrzeby klientów.
Bartek Boczkaja:
Przechodzimy do Polski, do produktów, do prezentacji demo.
Kolejne pytanie to „Czy wePresent musi być podłączony do sieci korporacyjnej?”
Często w dużych korporacjach wymagane jest uwierzytelnianie urządzeń. Odpowiedź brzmi: nie. wePresent może być urządzeniem standalone, które będzie rozsiewać swój sygnał, swoją sieć w salce i zupełnie być odczepionym od świata.
Na urządzeniu jest serwer DHCP. Podłączamy się do sieci rozsiewanej przez wePresent. Komputer, tablet czy jakiekolwiek urządzenie, z którego chcemy korzystać dostaje swój adres IP, uruchamiamy aplikację MirrorOP czy też używamy innej metody wyświetlania i jesteśmy w stanie wyświetlać obraz na ekranie.
Największym użytkownikiem wePresent w Polsce jest bank ING. Używa ponad 110 urządzeń w całym kraju. Dokładnie w takim scenariuszu o którym mówiłem przed chwilą. Są one umiejscowione w salkach konferencyjnych, bez podłączenia do Internetu, przeznaczone tylko i wyłącznie dla gości.
Dostęp dla gości nie jest aż taki intuicyjny jak w ClickShare, ale pokażemy kilka metod prezentowania treści przez gości.
Łukasz już trochę pokazał zakres produktowy rodziny wePresent. Są 3 modele aktualnie w ofercie: WiPG-1000, WiPG-1600W oraz WiCS-2100. O funkcjach zaraz opowiem, natomiast same odbiorniki to nie wszystko.
Rodzina wePresent jest uzupełniona przez akcesoria:
SharePod, który jest sprzętowym rozwiązaniem podobnym do Buttona ClickShare. Jest urządzeniem, które stoi na biurku, ma wejście HDMI, jesteśmy w stanie prezentować z dowolnego urządzenia, który ma sygnał HDMI, jesteśmy w stanie wyświetlać obraz na wePresent.
Mamy też PresentSense. Jest to dongiel bluetooth, który pozwala na wykrywanie przez urządzenia najbliżej położonych wePresentów. Wszystko pokażemy na żywo i omówimy w szczegółach.
Jest też co ważne, platforma zarządzająca, która umożliwia zarządzanie urządzeniami nie tylko wePresent, ale również ClickShare w jednej sieci.
Przechodząc do funkcji, najpierw omówimy cechy wspólne urządzeń, a później skupimy się na wyróżnikach modelu 1600 i 2100.
Przede wszystkim cechą wspólną wePresent jest wieloplatforowość. Obsługuje Windows, Mac, Chromebook, urządzenia iOS oraz Android. Właściwie ze wszystkiego mamy możliwość wyświetlać obraz.
Bardzo ciekawą funkcją jest natywna obsługa AirPlay, czyli protokołu Apple, wbudowanego zarówno w MacOS jak i iOS. Z urządzeń Apple jesteśmy, bez dodatkowego oprogramowania, w stanie wyświetlać bezprzewodowo prezentację. Każdy wePresent jest widziany tak jak Apple TV.
Wszystkie urządzenia mają wbudowany Acces Point bezprzewodowy. Możemy stworzyć odseparowaną sieć dla gości i wszystkie te urządzenia taki AP mają.
Co również ważne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, transmisja między nadajnikiem a wePresent jest szyfrowana. Jest to protokół SALSA20, do tej pory nie złamany. Mimo tego, że nasz komputer jest podłączony do szyfrowanej sieci za pomocą WPA2, to stream, który idzie wewnątrz streamu IP jest również szyfrowany. Nie jesteśmy w stanie tego sygnału przejąć, rozkodować i zobaczyć co jest na ekranie wyświetlane.
W każdym z wePresentów obraz może być wyświetlany zarówno w trybie mirroringu, czyli wyświetlamy to samo co mamy na ekranie komputera, ale możemy również korzystać z wePresenta jako z rozszerzonego pulpitu. W Powerpoincie na dużym ekranie wyświetlane są slajdy, a na ekranie komputera mamy ekran prezentera.
Modele 1000 i 1600 mają podział ekranu 1:4, 2110 ma trochę lepszy podział ekranu. Co to oznacza? Na jednym odbiorniku wePresent (na podłączonym ekranie) możemy wyświetlać obraz z 4 urządzeń jednocześnie. Mogą to być mieszane urządzenia, PC z Win, Mac, iPhone, smartphone Android – wszystkie mogą być jednocześnie wyświetlane na ekranie podzielonym na 4 części.
Wszystkie urządzenia mają wbudowane mechanizmy kontroli dostępu do ekranu, ale również moderacji konferencji. W salach, gdzie chcielibyśmy ktoś zarządzał dostępem do ekranu, dopuszczał prezenterów jest w każdym z tych urządzeń możliwe.
Każde z tych urządzeń jest wyposażone w port USB, do którego możemy podłączyć dowolne urządzenie wskazujące, czyli myszka za 9.99, a może być to ekran dotykowy za 30 tys., podłączany przewodem USB bezpośrednio do urządzenia. Od tego momentu obsługa dotyku czy urządzenia wskazującego obsługiwana jest przez wePresenta, co zaraz pokażemy.
We wszystkich modelach aplikacja MirrorOP dostępna jest w wersji instalacyjnej. Z prawami administratora możemy ją zainstalować (Win i MacOS). Nie zawsze musi tak być, co zaraz pokażemy.
Jeżeli chodzi o WiPG-1600W, jest to nowy model, który niedawno zastąpił model 2000. Wyróżnia się aplikacją MirrorOP w wersji portable. Możemy ją uruchomić bez konieczności instalacji na komputerze. Co ciekawe, ta aplikacja jest prekonfigurowana. Jeżeli wejdziemy na stronę wePresenta, widzimy przycisk „pobierz aplikację w wersji portable”, pobieramy ją i po uruchomieniu ona automatycznie łączy się z tym odbiornikiem z którego została ściągnięta. Za pomocą tej samej aplikacji możemy się podłączać do setki różnych innych wePresentów czy ClickShareów, ale ta aplikacja pobrana w salce automatycznie podłączy się do ekranu z którego została pobrana. Po kliknięciu play gość zaczyna wyświetlać obraz na ekranie.
Trochę wracając do obsługi urządzeń USB, szczególnie jeśli chodzi o dotyk: możliwość nanoszenia annotacji. W 1600 i 2100 jesteśmy w stanie „rysować” na ekranie, na obrazie, który jest wyświetlany. Jest to już wbudowane. Nakładka konferencyjna czy tablica interaktywna wbudowana jest już w urządzenie. Wymagane jest tylko coś co będzie wskazywało pozycję kursora: mysz, ekran dotykowy.
Jest tryb tablicy interaktywnej, czyli możemy zamieć sobie ekran w tablicę i tak samo myszką, dotykiem po niej rysować.
WiPG-1600W posiada wbudowany media player. Po włożeniu pendrive do portu USB WiPG-1600W mamy dostęp do zawartych na nim treści. Możemy wyświetlać prezentacje, PDFy, dokumenty Office.
Ma również wbudowany dekoder video. Wszyscy się pytają: czy poradzi sobie z video 1080p i 30 klatek na sekundę do streamowania filmów? I tak i nie. Jest to transmisja po WLAN. Jeżeli mamy czyste pasmo bezprzewodowe, te klatki przejdą przez pasmo radiowe. Wiemy jak to teraz wygląda: często pasma brakuje. W 1600W jest specjalny tryb streaming video. W aplikacji MirrorOP mamy przycisk kamery, wskazujemy plik na dysku i ten plik jest wysyłany jeszcze zakodowany. Przechodzi plik zakodowany kodekiem H264, zajmuje mniej pasma, na urządzeniu jest buforowany i bezpośrednio wyświetlany. Jest to fajna funkcja, ale warto podkreślić: to nie są urządzenia do przesyłania video, to są urządzenia do wyświetlania ekranu z częstotliwością kilku klatek na sekundę, co jest wystarczające do przeglądania dokumentów czy prezentacji PowerPoint. Wyświetlanie video pełnoekranowego może być problemem, ale nie ze względu na urządzenie a raczej pasmo radiowe.
WiPG-1600W potrafi wyświetlać obraz w trybie 1-do-wielu. Możemy mieć kilka odbiorników wePresent w sieci. Z jednego komputera jesteśmy w stanie wysyłać ten sam obraz na kilka urządzeń jednocześnie i wyświetlać go na kilku ekranach. Gdzie ta funkcja jest bardzo popularna? Szczególnie w Polsce? W kościołach, ponieważ jest bardzo popularne montowanie ekranów, wyświetlanie treści pieśni czy modlitw, a trudno jest przewiesić przez środek kościoła przewód HDMI. Często jest to rozwiązywane w taki sposób, że przy każdym z monitorów przyczepiony jest wePresent i ktoś, kto wypuszcza te teksty, z jednego komputera jest w stanie bezprzewodowo wyświetlać obraz na 3-4 monitorach rozmieszczonych w różnych miejscach. Łatwo sobie wyobrazić dużą salę konferencyjną, na dużej Sali, gdzie ekran jest dosyć daleko i z tych tylnych rzędów ludzie nie widzą. Można postawić monitory bliżej i będą widzieć wyświetloną treść bliżej siebie.
WiPG-1600W i 2100 są również zasilanie z PoE. Zasilacz sieciowy jest w zestawie, natomiast ułatwia to instalację, możemy zasilić obydwa te urządzenia bezpośrednio z sieci Ethernet.
WiCS-2100 to flagowy model.
Sam jestem użytkownikiem urządzeń Apple. Jak tylko wyszła aktualizacja to sam byłem ciekaw czym będzie „Advanced AirPlay support”.
WiCS-2100 potrafi wyświetlać obraz z kilku urządzeń AirPlay w kilku oknach. Nie znam żadnego innego urządzenia, które to potrafi, łącznie z Apple TV. Jesteśmy w stanie podłączyć iPada, iPhone i Macbooka bez żadnej dodatkowej aplikacji i wyświetlać obraz na ekranie z kilku urządzeń na raz.
Fajna funkcja, szczególnie tam, gdzie się zmienia się środowisko, czy zmieniają się goście. Szybka edycja ekranów startowych. Możemy podmieniać ekrany startowe wstawiając sobie swoją grafikę np. plansza konferencji czy logo firmy. W 1000 czy 1600W jest to jeden ekran na raz, a 2100 pozwala na wgranie wiele tapet i jednym kliknięciem zmieniać je w zależności od potrzeby. Jest to do obsłużenia przez osobę bez specjalistycznej wiedzy.
W modelach 1000 i 1600W możemy wyświetlać z 4 urządzeń na raz, ale ze sztywnym układem ekranu: 4 równe prostokąty. Jeżeli na jednym z prostokątów nie mamy podłączonego urządzenia, będzie po prostu czarne miejsce. 2100 układ jest dynamiczny, dostosowuje się do liczby podłączonych urządzeń. Będziecie to Państwo widzieć podczas demo. Wygląda to fantastycznie. Możemy zmieniać klientów i wyświetlać obrazy z Windowsa, Mac, AirPlay, Android jednocześnie i te obrazy dostosują się do liczby podłączonych urządzeń.
WiCS-2100 ma również natywne wsparcie dla Google Chromecast. Na wszystkich wePresentach można wyświetlać z Chromebooka, przez wtyczkę do przeglądraki Chrome. WiCS-2100 ma już natywne wsparcie dla protokołu Chromecast. Widzimy ten odbiornik tak jak w przypadku urządzeń Apple jest widoczny odbiornik AirPlay. Widzimy go w otoczeniu sieciowym i po jednym kliknięciu przycisku możemy wyświetlać.
Ostatnia funkcja to tryb ECO. Urządzenie może przychodzić w stan uśpienia. Przy poborze mocy jaki mają wePresent nie ma to dużego znaczenia, ale może trafić się klient korporacyjny, który będzie się kierował wpływem na środowisko.
Sposoby podłączenia do urządzenia.
Wspominaliśmy wielokrotnie o aplikacji MirrorOP. Występuje ona w wersji portable czy instalacyjnej i co ciekawe postać instalacyjna to plik MSI. Możemy przez Active Directory wrzucić plik na wszystkie komputery korporacyjne i każdy użytkownik korporacji może dostać aplikację na pulpit łącznie z profilem do określonych salek. Jednym kliknięciem podłącza się do urządzenia.
Skąd się bierze te aplikacje? Można je pobrać z samego odbiornika wePresent. Można również je pobrać z odpowiedniego App Store czy Google Play. Urządzenia wspierają natywne protokoły transmisji video, czy to Apple czy Chromebook urządzenie ma samo w sobie obsługę protokołu i użytkownik nie potrzebuje żadnej dodatkowej aplikacji.
Trzecią metodą podłączenia jest SharePod. Urządzenie wygląda tak jak na zdjęciu. Przypomina koncepcję ClickShare Button. Przycisk na górze urządzenia to nic innego jak przycisk do włączania prezentacji. Urządzenie ma wbudowany port HDMI, które obsługuje dowolne urządzenie, które nadaje sygnał HDMI (bez HDCP). Po naciśnięciu przycisku obraz z urządzenia pojawia się nam na ekranie. Traktowany jest na równi z aplikacją. Jeśli mamy podłączone dwa komputery, smartphone i tablet, wszystkie 4 urządzenia widzimy jako prezenterów. Możemy wybrać ekran, wybrać kogo prezentujemy. Jest to sprzętowy klient MirrorOP.
Demo rozwiązania.
Działanie aplikacji MirrorOP od strony użytkownika
Interfejs zarządzający WiPG-1000
Widok z WiPG-1000
Tworzenie PnS Token – MirrorOP w wersji portable
AirPlay w wePresent
Prezentacja wePresent PresentSense
Prezentacja WiCS-2100
Konfiguracja WiCS-2100
Widok z WiCS-2100
Dynamiczny układ ekranów WiCS-2100
Annotacje i tryb tablicy interaktywnej
Platforma zarządzająca jest do pobrania ze strony Barco. Jest darmowa. Obsługuje z jednej platformy i wePresent i ClickShare. Można ją pobrać ze strony Barco. Jest to zwykła maszyna ISO, bez szczególnych wymagań. Ja zainstalowałem ją w postaci maszyny wirtualnej. Można to zrobić z dowolnym wirtualizatorem.
Po uruchomieniu maszyny dostajemy do niej dostęp przez przeglądarkę.
Platforma zarządzająca wePresent
Przechodzimy do konkretów, czyli ile to kosztuje. Rozwiązania wePresent są rzeczywiście value for money. Za te funkcje, ceny, które wePresent określa jako MSRP są bardzo atrakcyjne.
WiPG-1000, rozwiązanie z wbudowanym AirPlay, obsługą myszy i innymi funkcjami kosztuje tylko 500 euro netto MSRP.
WiPG-1600W, czyli rozwiązanie z wbudowanym dekodowaniem video, obsługą dotyku, wyświetlaniem 1:4, akceleracją video kosztuje 800 euro.
Model flagowy WiCS-2100, z dynamicznymi układami, wyświetlaniem AirPlay z wielu urządzeń kosztuje 1100 euro netto.
Są to oczywiście ceny SRP.
Jeżeli chodzi o akcesoria to SharePod kosztuje 300 euro netto, PresentSense raptem 20 euro.
Przypominam, że model 2100 ma PresentSense wbudowany.
To o czym już Łukasz wspominał, ale powtarzamy jeszcze raz. Po zarejestrowaniu projektu są dodatkowe rabaty oprócz standardowych rabatów partnerskich. Są wówczas dodatkowe offy od Barco. Zachęcamy do rejestracji, ten pułap 7 urządzeń nie jest przerażający, mamy projekty po 20-30, nawet 50 urządzeń na raz, więc wszystko jest osiągalne.
Ponadto, wszystkie te modele dostępne są w cenie NFR, w cenie Demo dla partnerów. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani, a wierzę, że tak, zapraszamy do kontaktu na adres av@fen.pl. Ze wszystkich tych modeli mamy egzemplarze demo, nówki z gwarancją. Rabat demo przy tym jest znaczący. Do pokazywania klientom czy do użytku we własnej salce konferencyjnej jest to zdecydowanie świetna okazja.
PL https://b2b.fen.pl/barco-wepresent/
EN https://www.barco.com/en/page/wepresent
Linki do opisów produktów. Na naszej stronie są one przetłumaczone na język polski. Jeżeli chcecie je Państwo wykorzystać do własnych materiałów, na własnej stronie internetowej można korzystać. Jest też link do strony Barco. Tam są te same opisy w oryginale, ze wszystkimi informacjami.
Porównanie rozwiązań:
https://www.barco.com/en/page/~/media/5e60f799c10b4611ada42ff423278aca.ashx
Pod linkiem porównanie rozwiązań jest bardzo fajny, jednostronicowy PDF na bazie którego robiliśmy te wszystkie porównania. W jednej tabeli widać które z urządzeń wspiera dane funkcje. Warto kliknąć i pobrać.
Pobieranie ISO CMSG:
https://www.barco.com/en/staticpages/landingpages/download-collaboration-management-suite
Na końcu link do pobrania ISO z maszyną wirtualną platformy zarządzającej. Tak jak mówiłem: żadna znajomość linuxa nie jest potrzebna, żaden specjalny sprzęt. Można to włączyć na jakimś wirtualizatorku, czy na QNAPie jeśli ktoś korzysta. Uruchomienie ISO i kilka razy enter i mamy działającą platformę zarządzającą.
Katalog CYPress (matryce, extendery, switchery, scalery…):
https://download.fen.pl/Cypress_Product_Catalog-2017.pdf
Warto również wspomnieć o innych rzeczach, które FEN oferuje.. Pod tym linkiem znajdziecie Państwo katalog Cypress. Część kojarzy jako CYP, część jako Cypress. Katalog ma 150 stron, zawiera w sobie matryce, ekstendery, switchery, skalery, ekstraktory z audio na HDMI. Rozwiązań jest cała masa. Cenowo również bardzo dobrze z wyłącznością na Polskę. Rejestracja projektów, fajne rabaty są dostępne w FEN.
Przewody Unitek (HDMI, DP, VGA – od 30cm do 50m):
https://b2b.fen.pl/przewody-i-przejsciowki-pasywne/
Ostatnia rzecz. Zwracam uwagę na markę UNITEK. Sprzedajemy te przewody od kilkunastu już lat. Kto używał to wie, że naprawdę są wysokiej jakości w śmiesznej cenie. Mamy przewody HDMI, DisplayPort, VGA, wszelkiego rodzaju konwersje w jedną i w drugą stronę. Zwracam uwagę na długości przewodów, od fajnych krótkich 30,35 cm HDMI i VGA do podłączania urządzeń w szafie, aż do rozwiązań aktywnych HDMI 50m, do każdego projektu jesteśmy w stanie dobrać przewody w świetnych cenach.
Kontakt
W razie pytań, propozycji projektów, zapytań o egzemplarze DEMO czy NFR zapraszamy do kontaktu:
Pytania i odpowiedzi
Czy wePresent obsługuje Wifi w standardzie AC?
Model 2100 tak, pozostałe wszystkie kończą się na N. Natomiast wszystkie modele czy 1600 czy 1600W czy 2100 mają dwuzakresowe radio, więc możemy przestawić wbudowanego AP pomiędzy 2.4 Ghz a 5 Ghz. Możemy się przenieść w mniej zaśmiecone pasmo.
Jak jest z bezpieczeństwem tych rozwiązań?
Wszystkie wePresenty możemy skonfigurować w dwójnasób. Jeżeli ktoś chce oddzielić tą sieć od sieci korporacyjnej, wystarczy nie podłączyć go do sieci. Rozsiewa ono swój własny SSID, ma swój własny DHCP, podłączamy się, prezentujemy, nie ma żadnej możliwości obniżenia zabezpieczeń istniejącej sieci.
Tak jak my to wykorzystujemy w FEN, można na nich wyłączyć WLAN. Urządzenia, które były widoczne w aplikacji MirrorOP mają wyłączony WLAN. Jestem cały czas podłączony do naszej sieci korporacyjnej, opieram się o istniejące zabezpieczenia. Tamte urządzenia są podłączone tylko i wyłącznie przez Ethernet. Jeżeli mamy zabezpieczoną sieć, to na pewno wePresenty tego poziomu bezpieczeństwa nie obniżą.
Jeżeli ich jest więcej to rekomendowane jest zrzucenie ich do innego WLAN, ponieważ jeżeli będziemy mieli je przerzucone do innego WLAN, ograniczymy wykrywanie tych urządzeń w otoczeniu sieciowym. Jeśli będzie włączony routing między sieciami, będziemy w stanie się łączyć z tymi urządzeniami.
Jak jest z obsługą myszy i ekranów dedykowanych?
Nie ma dedykowanych urządzeń dla wePresent, jeżeli urządzenie wspiera interfejs HUD USB, zadziałają bez problemu. Nie spotkałem się z urządzeniem USB typu klawiatura, mysz, tablica, które nie jest obsługiwane przez wePresent. Od momentu podłączenia jesteśmy w stanie sterować dotykiem czy myszą. Kursor, funkcje konferencyjne i annotacyjne będą działały.